AlertEnergetykaSurowce

Miedziowy gigant przedłuża kontrakt z chińską spółką

Logo KGHM. Fot.: KGHM

Logo KGHM. Fot.: KGHM

KGHM w latach 2024-2028 sprzeda China Minmetals łącznie 250-600 tysięcy ton miedzi. Szacowana wartość pięcioletniej umowy według notowań z dnia podpisania wynosi 2,034-4,882 miliardów dolarów.

Umowa została zawarta podczas kolejnej edycji targów CIIE (China International Import Export) w Shanghaju. Kontrakt określa liczbę katod sprzedawanych w poszczególnych latach, opcje ilościowe, bazy dostawy oraz pozostałe zapisy logistyczne oraz prawne.

– Kolejna umowa ramowa z China Minmetals to efekt dobrej współpracy i skutecznej polityki sprzedażowej prowadzonej przez KGHM. Podpisany kontrakt zapewnia nam stabilność przychodów w kolejnych pięciu latach, gwarantuje rynek zbytu oraz zapewnia dywersyfikację geograficzną, co jest szczególnie istotne w sytuacji ewentualnej dekoniunktury na rynku europejskim – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes KGHM.

Warto zwrócić uwagę, że polską i chińską spółkę łączy współpraca, która liczy już 26 lat, a jej początki sięgają 1998 roku.

Zgodnie z zawartą umową do China Minmetals Nonferrous Metals trafią katody miedziane, będące  podstawowym produktem KGHM, który powstaje w Hutach Miedzi Głogów oraz Hucie Miedzi Legnica. Charakteryzują się bardzo wysoką jakością, potwierdzoną przez certyfikaty wydane przez Londyńską Giełdę Metali, Giełdę Kontraktów Futures w Szanghaju i Międzynarodowej Giełdzie Energii w Szanghaju (INE).

China Minmetals została założona w roku 1950. Jest grupą produkcyjną i handlową działającą głównie w branży metali, minerałów, technologii górniczej i hutniczej oraz produktów elektrycznych. Jest również zaangażowana w takie dziedziny jak finanse, nieruchomości, transport, projekty inżynieryjne oraz inwestycyjne, będąc jednym z najważniejszych w kraju importerów i eksporterów. Korporacja jest całkowitym lub częściowym udziałowcem w wielu przedsięwzięciach na terenie 34 krajów i regionów świata zatrudniając ok. 194 tys. pracowników.

KGHM / Jacek Perzyński

KGHM uwarzy soli dla dobra Odry


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...

Europa walczy o dostęp do surowców krytycznych

Produkcja surowców krytycznych w krajach UE wynosi ok. 3 procent ich światowego zużycia, natomiast ich konsumpcja wynosi 25 procent. Różnica...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...

Udostępnij:

Facebook X X X