Miedziowy gigant przedłuża kontrakt z chińską spółką

16 listopada 2023, 12:00 Alert

KGHM w latach 2024-2028 sprzeda China Minmetals łącznie 250-600 tysięcy ton miedzi. Szacowana wartość pięcioletniej umowy według notowań z dnia podpisania wynosi 2,034-4,882 miliardów dolarów.

Logo KGHM. Fot.: KGHM
Logo KGHM. Fot.: KGHM

Umowa została zawarta podczas kolejnej edycji targów CIIE (China International Import Export) w Shanghaju. Kontrakt określa liczbę katod sprzedawanych w poszczególnych latach, opcje ilościowe, bazy dostawy oraz pozostałe zapisy logistyczne oraz prawne.

– Kolejna umowa ramowa z China Minmetals to efekt dobrej współpracy i skutecznej polityki sprzedażowej prowadzonej przez KGHM. Podpisany kontrakt zapewnia nam stabilność przychodów w kolejnych pięciu latach, gwarantuje rynek zbytu oraz zapewnia dywersyfikację geograficzną, co jest szczególnie istotne w sytuacji ewentualnej dekoniunktury na rynku europejskim – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes KGHM.

Warto zwrócić uwagę, że polską i chińską spółkę łączy współpraca, która liczy już 26 lat, a jej początki sięgają 1998 roku.

Zgodnie z zawartą umową do China Minmetals Nonferrous Metals trafią katody miedziane, będące  podstawowym produktem KGHM, który powstaje w Hutach Miedzi Głogów oraz Hucie Miedzi Legnica. Charakteryzują się bardzo wysoką jakością, potwierdzoną przez certyfikaty wydane przez Londyńską Giełdę Metali, Giełdę Kontraktów Futures w Szanghaju i Międzynarodowej Giełdzie Energii w Szanghaju (INE).

China Minmetals została założona w roku 1950. Jest grupą produkcyjną i handlową działającą głównie w branży metali, minerałów, technologii górniczej i hutniczej oraz produktów elektrycznych. Jest również zaangażowana w takie dziedziny jak finanse, nieruchomości, transport, projekty inżynieryjne oraz inwestycyjne, będąc jednym z najważniejszych w kraju importerów i eksporterów. Korporacja jest całkowitym lub częściowym udziałowcem w wielu przedsięwzięciach na terenie 34 krajów i regionów świata zatrudniając ok. 194 tys. pracowników.

KGHM / Jacek Perzyński

KGHM pokazał liczby z 2023 roku. Produkcja i finanse na stabilnym poziomie