KGHM dostarczy duńskiej Grupie NKT walcówkę za grube miliardy

22 sierpnia 2023, 10:00 Alert

KGHM Polska Miedź podpisał kolejną długoterminową umowę sprzedaży z Grupą NKT. Polski gigant miedziowy dostarczy podmiotom NKT walcówkę miedzianą w latach 2023-2027. Wartość transakcji wynosi od 9,6 do 14,2 mld zł w zależności od dodatkowych opcji dotyczących ilości i okresu obowiązywania umowy.

Przepalanie otworu spustowego miedzi w Hucie Miedzi Głogów fot. KGHM
Przepalanie otworu spustowego miedzi w Hucie Miedzi Głogów fot. KGHM

Jak podał KGHM, walcówka miedziana o średnicy 8 mm jest jednym z głównych produktów koncernu, powstaje w procesie ciągłego topienia, odlewania i walcowania Contirod głównie z wykorzystaniem katod własnych, wytwarzanych w oddziałach spółki.

– Kontynuacja współpracy w tak trudnym otoczeniu rynkowym to świadectwo skuteczności i potwierdzenie jakości naszych produktów. Jesteśmy wydajni i wiarygodni. Zapewniamy bezpieczeństwo dostaw metali niezbędnych dla globalnej transformacji energetycznej. Czujemy satysfakcję ze współpracy z Grupą NKT, nasza walcówka trafi do jednego z liderów europejskiego rynku przewodów i kabli, który dostarcza kluczowe rozwiązania dla europejskiej transformacji energetycznej – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM.

– Cieszymy się, że poprzez zawarcie umowy ramowej na dostawy walcówki miedzianej na najbliższe lata możemy zacieśnić wieloletnią współpracę z KGHM. Co więcej, jesteśmy w stanie pozyskiwać miedź blisko miejsca, w którym jest ona potrzebna, a to wspiera nasze wysiłki na rzecz zmniejszenia wpływu naszej działalności na środowisko – przyznał Claes Westerlind, prezes i dyrektor generalny NKT.

W 2022 roku produkcja walcówki i drutu w KGHM Polska Miedź osiągnęła 284,8 tys. ton, co odpowiadało za blisko 11 procent produkcji w Europie. Ten wynik plasuje spółkę w czołówce europejskich producentów tych półproduktów z miedzi.

NKT wspiera zieloną transformację poprzez wysokiej jakości technologię kabli energetycznych i zajmuje centralne miejsce w dążeniu świata w kierunku zielonej energii. Duńska firma projektuje, produkuje i instaluje rozwiązania w zakresie kabli energetycznych niskiego, średniego i wysokiego napięcia, umożliwiające zrównoważony przesył energii.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Spółka jest notowana na GPW od 1997 roku; wchodzi w skład indeksu WIG20. W 2022 roku miała 33,85 mld zł skonsolidowanych przychodów.

KGHM / Jacek Perzyński

Chilijska kopalnia KGHM wraca do łask i znów bije rekordy przerobu miedzi