KGHM nadal współpracuje z Amerykanami przy małym atomie, ale mówi o różnych technologiach

10 listopada 2023, 09:45 Alert

Miedzowy gigant stanowczo dementuje doniesienia medialne o zakończeniu współpracy z NuScale. – Amerykańska firma nie wypowiedziała umowy ze spółką. KGHM kontynuuje realizację planów związanych z SMR i apeluje o rzetelne informowanie o kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycjach – czytamy w komunikacie. KGHM zastrzega jednak, że ma decyzję rządu w sprawie wszystkich technologii, a nie tylko NuScale.

Wizualizacja SMR w Jakucji. Fot. Rosatom
Wizualizacja SMR w Jakucji. Fot. Rosatom

Wczoraj „Rzeczpospolita” podała, że amerykańska firma NuScale wypowiedziała umowę o rozwoju małych reaktorów jądrowych polskiemu gigantowi miedziowemu KGHM. Amerykanie mieli stawiać w Polsce opartą o SMR-y (małe modułowe reaktory jądrowe) elektrownię o mocy 462 MW, składającą się z sześciu modułów typu VOYGR, każdy o mocy 77 MW. Informacja pojawiła się kilkanaście godzin po wygaszeniu pierwszego komercyjnego projektu budowy SMR-ów realizowanego przez NuScale.

KGHM „stanowczo ucina te doniesienia medialne”. Spółka przypomniała, że 13 kwietnia 2023 roku spółka wystąpiła do ministra klimatu i środowiska z wnioskiem o wydanie decyzji zasadniczej, tj. pierwszej decyzji administracyjnej w systemie pozwoleń i zezwoleń, o którą może starać się inwestor dla inwestycji polegającej na budowie elektrowni jądrowej. W przedmiotowym wniosku KGHM wskazał następujące lekkowodne technologie reaktorowe przewidziane do zastosowania w planowanym przez spółkę przedsięwzięciu inwestycyjnym: Rolls-Royce SMR (UK SMR), NUWARD, SMR-160, BWRX-300 oraz VOYGR.

– Technologia przedsiębiorstwa NuScale Power, LLC została wskazana przez spółkę – wyłącznie na potrzeby procedowania wniosku – jako technologia preferowana ze względu na znaczne zaawansowanie postępowania certyfikacyjnego tej technologii przed Amerykańską Komisją Dozoru Jądrowego (NRC) w Stanach Zjednoczonych – napisano w komunikacie.

KGHM wskazał, że jako drugi inwestor w elektrownię jądrową w ogóle i jako pierwszy inwestor planujący budowę małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce 13 lipca 2023 roku otrzymał od ministra klimatu i środowiska decyzję zasadniczą obejmującą swoim zakresem wszystkie zaproponowane technologie reaktorowe, zgodnie z żądaniem spółki określonym we wniosku.

– Pragniemy podkreślić, że spółka obecnie koncentruje się na najbardziej sprawdzonych konstrukcjach, jakimi są ciśnieniowe reaktory lekkowodne (charakteryzujące się, w przeciwieństwie do reaktorów wrzących, brakiem negatywnych doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa), co znacznie upraszcza i skraca prace projektowe. Przyjęte przez spółkę podejście koresponduje ściśle ze stanowiskiem Rady Ministrów wyrażonym w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej – podaje KGHM.

Miedziowy gigant podkreśla, że biorąc pod uwagę wytyczne Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu oraz Agencji Energii Jądrowej NEA OECD w Paryżu, zamierza dokonać wyboru najlepszej technologii reaktorowej dla swojego projektu SMR (pod względem ekonomicznym, środowiskowym i bezpieczeństwa) zgodnie z najlepszymi światowymi standardami przy zachowaniu zasad transparentności i konkurencyjności.

W związku z powyższym, zakończenie projektu budowy elektrowni jądrowej VOYGR-6 realizowanej w Stanach Zjednoczonych w ramach Carbon Free Power Project, nie ma przesądzającego wpływu na projekt jądrowy SMR realizowany na tym etapie przez KGHM niezależnie od jakiegokolwiek dostawcy technologii i bez zastrzeżenia wyłączności. Umowa o prace wstępne zawarta z NuScale Power, LLC dnia 14 lutego 2022 roku umożliwiła Spółce dostęp do danych technicznych dostawcy technologii niezbędnych m.in., do zainicjowania procesu wyboru docelowej technologii reaktorowej.

KGHM / Jacek Perzyński

Chilijska kopalnia KGHM wraca do łask i znów bije rekordy przerobu miedzi