KGHM i Samsung będą współpracować przy wdrażaniu OZE i małego atomu

14 lipca 2023, 13:10 Alert

KGHM podpisał porozumienie z firmą Samsung dotyczące współpracy przy wdrażaniu technologii nisko i zeroemisyjnych – podał KGHM w komunikacie prasowym. Spółki zapowiedziały wspólne działania w zakresie OZE, SMR, produkcji i wykorzystania wodoru czy technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla.

– Zakładamy, że połowa zużywanej przez KGHM energii będzie pochodziła z naszej własnej produkcji, w tym z OZE. Już teraz nasze Bloki Gazowo-Parowe zabezpieczają blisko 20 procent tego zapotrzebowania, dodatkowo rozwijamy projekty OZE, planujemy budowę SMR i badamy możliwości sięgnięcia po inne technologie, w tym wodorowe. Liczymy, że doświadczenie i potencjał finansowy, który wnosi Samsung, wzmocni nasze starania w drodze do wdrożenia technologii związanych z transformacją energetyczną i zeroemisyjnością – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes KGHM Tomasz Zdzikot.

– Istnieje wiele obszarów nad którymi rozważamy współpracę – nie tylko w Polsce, ale również na innych kontynentach: od energii odnawialnej, dekarbonizacji, przez budownictwo, aż po rozwój – dodał JW Kim, wiceprezes Samsung C&T.

W komunikacie podano, że KGHM i Samsung przewidują utworzenie dedykowanej grupy roboczej, składającej się z przedstawicieli obu firm w celu wymiany informacji i prowadzenia prac analitycznych w wybranych obszarach projektowych.

Samsung jest mniejszościowym udziałowcem przedsiębiorstwa NuScale Power, LLC – amerykańskiego dostawcy technologii małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR), z którym KGHM 14 lutego 2022 roku podpisał umowę o prace wstępne.

KGHM / Jacek Perzyński

KGHM i Liga Ochrony Przyrody łączą siły w trosce o ekologię