Gospodarka

Kiedy obniżki stóp procentowych? Jeszcze długo nie, ale ekspertka podaje pierwszy możliwy termin

ekonomistka banku PKO BP Urszula Kryńska

Ekonomistka banku PKO BP Urszula Kryńska / Fot: PKO BP

Na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie obniży stóp procentowych – powiedziała ekonomistka banku PKO BP Urszula Kryńska. Jej zdaniem, Rada zacznie obniżać stopy procentowe dopiero w maju 2025 r.

We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

„Nie spodziewamy się obniżki stóp procentowych. Większość członków RPP dała jasno do zrozumienia, jakie warunki są konieczne, aby doszło do obniżki stóp procentowych. I te warunki nie są jeszcze spełnione” – powiedziała Kryńska.

Obecnie główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi 5,75 proc. Zgodnie z wypowiedziami prezesa NBP Adama Glapińskiego, do obniżki stóp procentowych konieczne jest osiągnięcie przez inflację szczytu, a następnie rozpoczęcie procesu jej obniżania z perspektywą spadku wskaźnika wzrostu cen do poziomu celu inflacyjnego, czyli 2,5 proc. +/- 1 pkt. proc.

Inflacja osiągnie swój szczyt dopiero pod koniec I kwartału i zacznie spadać. W marcu pojawi się też nowa projekcja inflacji, która pokaże ten spadek. Jednak według nas, w marcu nie będzie decyzji o obniżce. Pierwszej obniżki spodziewamy się dopiero w maju, a łącznie w całym 2025 r. stopy spadną o 100 pkt. bazowych, co oznacza, że będą łącznie cztery obniżki” – powiedziała ekonomistka PKO BP.

Jej zdaniem decyzje rządu o utrzymaniu zasad mrożenia cen energii przez 9 miesięcy 2025 r. zwiększą szanse na obniżki stóp procentowych już od maja.

„Gdyby ceny nie były mrożone, to sytuacja byłaby bardziej skomplikowana, bo mielibyśmy do czynienia ze wzrostem inflacji. Mrożenie zaś sprawia, że na początku roku będziemy mieli do czynienia ze stabilizacją tego wskaźnika” – powiedziała Urszula Kryńska.

Biznes Alert / PAP/

 


Powiązane artykuły

Warszawa, 17.07.2025. Senatorowie na sali obrad Senatu w Warszawie, 17 bm. W drugim dniu posiedzenia izba zajmuje się m.in. ustawą związaną ze strategicznymi inwestycjami w zakresie obronności. (jm) PAP/Leszek Szymański

Senat przyjął specustawę o inwestycjach obronnych. Prostsze procedury

Senat przyjął w czwartek z poprawkami specustawę o inwestycjach obronnych. Dokument przewiduje uproszczenie procedur odnoszących się do kluczowych inwestycji w...
Dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu, Polska Izba Przemysłu Chemicznego. Fot. PIPC.

ETS kontra realia. Branża chemiczna apeluje o rozsądek Unii

Polska Izba Przemysłu Chemicznego, reprezentująca branżę chemiczną w relacjach z organami administracji publicznej, krajowej i zagranicznej, apeluje o dostosowanie systemu...

Dr Marcin Sołtysiak: Inwestycje w Ukrainie to inwestycje w przyszłość wolnej Europy

Dr Marcin Sołtysiak, prezes Grupy ELQ, inwestor i właściciel kilkudziesięciu projektów energetycznych w Ukrainie mówi, że inwestowanie w Ukrainie to nie jest jedynie projekt...

Udostępnij:

Facebook X X X