(Wojciech Jakóbik)
Chociaż nie ma oficjalnej informacji na ten temat minister energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy Wołodymyr Demczyszyn przekonuje, że europejskie i amerykańskie firmy wyraziły zainteresowanie prywatyzacją w ukraińskim sektorze energetycznym.
Według niego są one zainteresowane kupnem udziałów w sieci elektroenergetycznej, firmach handlujących energią elektryczną i gazem oraz Energoatomem i Ukrhydroenergo. Jednakże ich prywatyzacja nie została póki co ustalona i „będzie przedmiotem decyzji politycznych”. Demczyszyn nie wspomniał jednak o zainteresowaniu akcjami firm zarządzających gazociągami i magazynami gazowymi, na których sprzedaży najbardziej zależy Ukraińcom. Dzięki niej uzyskaliby pieniądze na modernizację sieci i całego sektora oraz zmniejszyli jego wrażliwość na wpływ Rosjan.
Demczyszyn przekonuje, że Chevron, Shell, Exxon Mobil, ENI i RWE zainteresowały się aktywami energetycznymi nad Dnieprem. Chodzi prawdopodobnie o poszukiwania gazu (także łupkowego) na koncesjach ukraińskich.
Jak podawał rano 28 kwietnia BiznesAlert.pl, premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zlecił wzrost zakupów gazu ziemnego z krajów Unii Europejskiej. Podczas konferencji podsumowującej 100 dni jego rządu zadeklarował, że do końca 2015 roku zakończy się rozdział właścicielski Naftogazu w ramach reform podług unijnego trzeciego pakietu energetycznego, których realizacja jest jednym z warunków dalszej pomocy finansowej z Unii.
Jaceniuk po raz kolejny zaapelował do Europejczyków i Amerykanów do wejścia w udziały ukraińskich gazociągów w celu jego stabilizacji. – Ukraina może się bronić przed agresją nie tylko przy użyciu wojsk ale także zagranicznych inwestycji – powiedział Ukrainiec.
Ukraina potrzebuje udziałów zachodnich dla modernizacji gazociągów oraz gazu z Zachodu dla utrzymania ciśnienia gwarantującego nieprzerwany tranzyt surowca z Rosji przez Ukrainę do klientów europejskich.
Stowarzyszenie Europejskich Operatorów Podziemnych Zbiorników Gazowych (GSE) przedstawiło informację o aktualnie zgromadzonych w podziemnych zbiornikach NAK „Naftogaz Ukrainy” zapasach gazu ziemnego.
Zgodnie z tą informacją, na dzień 12 marca 2015 roku w podziemnych zbiornikach gazu na Ukrainie zakumulowano 7,9 mld m3 gazu ziemnego, czyli podziemne zbiorniki wypełnione są w 24,7%.