Kijów się broni a Ukraina apeluje o embargo na ropę z Rosji

26 lutego 2022, 08:00 Alert

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba apeluje o embargo na dostawy ropy z Rosji w obliczu walk z agresorem rosyjskim w Kijowie.

Prezydent Ukrainy dowodzi obroną Kijowa. Fot. Prezydent Ukrainy
Prezydent Ukrainy dowodzi obroną Kijowa. Fot. Prezydent Ukrainy

Trwają walki w stolicy Ukrainy, która odpiera atak Federacji Rosyjskiej. Minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba zaapelował do społeczności międzynarodowej o embargo na ropę z Rosji oraz inne działania mające ją powstrzymać.

– Kijów, nasze piękne, pokojowe miasto, przetrwał kolejną noc pod atakiem sił lądowych Rosji oraz pocisków. Jeden z nich trafił w apartament mieszkalny w Kijowie. Domagam się od świata: pełnej izolacji Rosji, wydalenia ambasadorów, embarga naftowego i zrujnowania jej gospodarki. Zatrzymać rosyjskich przestępców wojennych! – napisał Kuleba na Twitterze.

Sankcje USA i Unii Europejskiej uderzają póki co między innymi w wysokie technologie potrzebne do pracy rafinerii, ale wciąż nie obejmują Gazpromu, Rosnieftu ani dostaw węgla, gazu i ropy. Zachód zapowiada dalsze działania na rzecz zatrzymania dyktatora na Kremlu Władimira Putina.

Wojciech Jakóbik