EnergetykaGaz.

Kitarović: Dostawy LNG z Polski i Chorwacji nie będą konkurować

Podczas Atlantic Council and PISM Global Forum 2017 prezydent Chorwacji zapewniła, że chorwacki terminal LNG nie będzie konkurował z polskim.

Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović powiedziała, że kraje Trójmorza powinny współpracować także z państwami spoza grupy, na przykład z Ukrainą. Oceniła, że kiedy powstanie terminal LNG w Chorwacji, będzie on mógł przez Węgry zaopatrzać Ukraińców.

Terminal LNG na chorwackiej wyspie Krk ma mieć przepustowość roczną w wysokości 2 mld m3 rocznie z potencjałem rozbudowy do 3,5 mld m3 rocznie. Chodzi o pływający obiekt do magazynowania i regazyfikacji. Podobny stacjonuje w litewskiej Kłajpedzie.

Jednak ze względu na problemy polityczne w Zagrzebiu budowa obiektu dotąd nie ruszyła. Na oficjalnej stronie spółki odpowiedzialnej za jego realizację, Hrvatska LNG, można przeczytać, że projekt uzyskał finansowanie 50 procent kosztów konsultingu i pozyskiwania pozwoleń od Komisji Europejskiej.

Prezydent została zapytana przez dziennikarza BiznesAlert.pl o to, czy terminal w Chorwacji będzie konkurował o rynek ukraiński z dostawami LNG z Polski. Polacy deklarują, że kluczowym rynkiem zbytu na LNG ze Świnoujścia może być Ukraina, podobnie jak dla Chorwatów.

– Terminal w Krk ma być połączony ze Świnoujściem. Nie mówimy o konkurencji, ani rywalizacji dwóch terminali, one mają się uzupełniać – powiedziała prezydent Chorwacji.


Powiązane artykuły

Rafineria PCK w Schwedt

Zmienił się rząd, a Niemcy ciągle nie wiedzą co z Rosnieftem w Schwedt

Nowy skład federalnego ministerstwo gospodarki nadal nie sprecyzował jakie konkretne zamiary ma w sprawie udziału Rosnieftu w trzech dużych niemieckich...
Podpisanie umowy w sprawie finansowania budowy lądowej części FSRU. Na zdjęciu Marta Postuła, wiceprezes BGK i Sławomir Hinc, prezes Gaz-Systemu. Fot.: Gaz-System

Dwa miliardy na polski pływający gazoport

BGK podpisał umowę z Gaz-Systemem na pożyczkę w wysokości ponad dwóch miliardów złotych, celem sfinansowania budowy części lądowej FSRU. Inwestycja...

Szwajcarzy nadal nie wiedzą ile zapłacą za unijny prąd

Po publikacji szkicu umowy na temat wymiany energii elektrycznej między Szwajcarią a UE w piątek 13 czerwca szwajcarskie społeczeństwo ma...

Udostępnij:

Facebook X X X