– Resort zrobi wszystko, by poprawki w tzw. ustawie kaucyjnej, dotyczące m.in. VAT-u, weszły w życie przed 1 stycznia 2025 r., czyli dniem, w którym ruszy system odbierania opakowań po napojach – przekazała wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska. Kaucja za butelkę szklaną ma wynosić 1 zł, a za plastikową oraz puszki – 50 groszy.
Wiceminister ds. klimatu i środowiska Anita Sowińska podczas debaty zorganizowanej przez PAP Biznes stwierdziła, że po przeprowadzeniu konsultacji z różnymi zainteresowanymi środowiskami zaproponowano kilka nowych inicjatyw w ramach ustawy dotyczącej systemu kaucyjnego.
– Chcemy, by w projekcie nowelizacji ustawy kaucyjnej było wyraźnie wskazane, że opakowania objęte kaucją są zwolnione z VAT – oświadczyła minister Sowińska,
– (Ministerstwo) liczy na dobrą współpracę z resortem finansów w sprawie VAT i kaucji – dodała.
Anita Sowińska podkreśliła potrzebę klarownego określenia kwestii VAT dotyczącej butelek, aby uniknąć dalszych niejasności. Zaznaczyła również, że nadchodzą nowelizacje ustawy dotyczącej systemu kaucyjnego, mające na celu zwiększenie jego skuteczności i ograniczenie możliwości nadużyć. W ramach tych zmian wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska zostaną uprawnione do monitorowania operatorów działających w ramach tego systemu.
Według uczestników dyskusji zorganizowanej przez redakcję PAP Biznes, aktualne przepisy nie są wystarczająco skuteczne w zapobieganiu oszustwom. W związku z tym konieczne są zmiany w prawie, których wprowadzenie resort środowiska chciałby jeszcze w bieżącym roku.
– Zamierzamy wprowadzić w życie inne postulaty branży napojowej. Chcemy, aby kaucja podążała za produktem w całym łańcuchu sprzedaży. Po zmianie przepisów kaucję pobierałby producent napoju, sprzedając towar hurtownikowi, a ten z kolei – od sklepu, do którego dostarczałby towar – wyjaśniła minister Sowińska.
Polska Agencja Prasowa / Mateusz Gibała
Za kilka tygodni ruszy program wspierający rozwój OZE w ciepłownictwie