Czy butelki z kaucją będą zwolnione z VAT?

22 marca 2024, 16:30

– Resort zrobi wszystko, by poprawki w tzw. ustawie kaucyjnej, dotyczące m.in. VAT-u, weszły w życie przed 1 stycznia 2025 r., czyli dniem, w którym ruszy system odbierania opakowań po napojach – przekazała wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska. Kaucja za butelkę szklaną ma wynosić 1 zł, a za plastikową oraz puszki – 50 groszy.

Ministerstwo klimatu i środowiska. Fot. Jędrzej Stachura
Ministerstwo klimatu i środowiska. Fot. Jędrzej Stachura

Wiceminister ds. klimatu i środowiska Anita Sowińska podczas debaty zorganizowanej przez PAP Biznes stwierdziła, że po przeprowadzeniu konsultacji z różnymi zainteresowanymi środowiskami zaproponowano kilka nowych inicjatyw w ramach ustawy dotyczącej systemu kaucyjnego.

– Chcemy, by w projekcie nowelizacji ustawy kaucyjnej było wyraźnie wskazane, że opakowania objęte kaucją są zwolnione z VAT – oświadczyła minister Sowińska,

– (Ministerstwo) liczy na dobrą współpracę z resortem finansów w sprawie VAT i kaucji – dodała.

Anita Sowińska podkreśliła potrzebę klarownego określenia kwestii VAT dotyczącej butelek, aby uniknąć dalszych niejasności. Zaznaczyła również, że nadchodzą nowelizacje ustawy dotyczącej systemu kaucyjnego, mające na celu zwiększenie jego skuteczności i ograniczenie możliwości nadużyć. W ramach tych zmian wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska zostaną uprawnione do monitorowania operatorów działających w ramach tego systemu.

Według uczestników dyskusji zorganizowanej przez redakcję PAP Biznes, aktualne przepisy nie są wystarczająco skuteczne w zapobieganiu oszustwom. W związku z tym konieczne są zmiany w prawie, których wprowadzenie resort środowiska chciałby jeszcze w bieżącym roku.

–  Zamierzamy wprowadzić w życie inne postulaty branży napojowej. Chcemy, aby kaucja podążała za produktem w całym łańcuchu sprzedaży. Po zmianie przepisów kaucję pobierałby producent napoju, sprzedając towar hurtownikowi, a ten z kolei – od sklepu, do którego dostarczałby towar – wyjaśniła minister Sowińska.

Według planowanych zmian w ustawie końcowa opłata kaucyjna za napoje byłaby pobierana od nabywcy, a następnie zwracana przy zwrocie butelki lub puszki. Wartość kaucji dla szklanych butelek wielokrotnego użytku wzrosłaby do 1 zł, natomiast dla butelek plastikowych i puszek wynosiłaby 50 groszy. Małe sklepy sprzedające napoje w szklanych opakowaniach mieliby obowiązek przyjmowania butelek wielokrotnego użytku. Wprowadzenie obowiązku zbiórki butelek po mleku i produktach mlecznych w ramach systemu kaucyjnego zostałoby przesunięte o rok, do 2026 roku. Projektowane przepisy przewidują także istnienie „instytucji parasolowej”, która miałaby nadzorować funkcjonowanie operatorów.

W dyskusji nad zmianami przedstawiciele różnych grup interesów wyrazili aprobatę dla planowanych kierunków działań resortu klimatu i środowiska. Jednak zwrócono uwagę na liczne niedociągnięcia ustawy dotyczące przede wszystkim funkcjonowania operatorów i organizacji systemu. Według przepisów system kaucyjny w Polsce miałby zostać uruchomiony od 2025 roku, mając na celu zmniejszenie ilości odpadów komunalnych oraz zwiększenie recyklingu. Duże sklepy (o powierzchni ponad 200 m kw.) zostaną zobowiązane do przyjmowania pustych opakowań i zwracania kaucji, mniejsze mogą przystąpić do systemu dobrowolnie. Niewykorzystane kaucje miałyby zostać przeznaczone na finansowanie systemu. Cały system miałby zachęcać do zwrotu opakowań i zwiększyć liczbę materiałów wtórnych wykorzystywanych do produkcji opakowań. Objąłby on trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, szklane butelki wielokrotnego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra.

Polska Agencja Prasowa / Mateusz Gibała

Za kilka tygodni ruszy program wspierający rozwój OZE w ciepłownictwie