Fundacja klimatyczna pomagająca przy Nord Stream 2: Budujemy społeczeństwo obywatelskie (ROZMOWA)

16 lutego 2022, 07:30 Energetyka

– Ochrona klimatu i środowiska to zadania państwa. Fundacja Ochrony Klimatu i Środowiska MV Meklemburgia-Pomorze Przednie ma towarzyszyć tym działaniom na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Od lat koncentrujemy się na odnawialnych źródłach energii, w szczególności na rozbudowie elektrowni wiatrowych na lądzie i morzu – powiedziała dyrektor zarządzający Christin Klinger w rozmowie z Aleksandrą Fedorską.

Christin Klinger. Fot. klimastiftung-mv.de.
Christin Klinger. Fot. klimastiftung-mv.de.

Fundacja na rzecz klimatu i środowiska MV została założona przez rząd kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie. Kapitał założycielski fundacji pochodził ze środków landowych. Ponadto może ona prowadzić działalność gospodarczą i też za pośrednictwem spółek zależnych w celu udziału w dokończeniu budowy gazociągu Nord Stream 2. Christin Klinger opowiada o celach fundacji.

– Celem naszych działań jest dostarczanie energii na potrzeby energochłonnych regionów Niemiec. Istnieje nadzieja, że wkrótce pojawią się niezbędne do tego sieci przesyłowe. Praca fundacji polega na wspieraniu tych wysiłków, promocji, edukacji i zachęcania do współuczestnictwa – pokreśliła dyrektor fundacji Christin Klinger.

Ostatnio niemieckie media zwróciły uwagę na frachtowiec „Blue Ship”, który prawdopodobnie brał aktywny udział w budowie Nord Stream 2 i jest zarejestrowany na adres tej fundacji. Dyrektor odmówiła komentarza w tej sprawie. – Fundacja ma część działalności gospodarczej i część zorientowanej na dobro wspólne, czyli ja w roli dyrektora zarządzającego nie udzielam żadnych informacji o samej działalności gospodarczej, ponieważ ma ona własne biuro i działa niezależnie od nas. Jest całkowicie niezależna – powiedziała Klinger.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy:

Opracowali Aleksandra Fedorska i Jędrzej Stachura

Fedorska: Meklemburgia-Pomorze Przednie w szponach Rosji