Koleje Litewskie nie będą przesyłać białoruskich nawozów

28 stycznia 2022, 10:45 Alert

Koleje Litewskie (Lietuvos gelezinkeliai) odmówiły pośrednikom Belaruskali – Belintertrans, Belkali-Migao i Białoruskiej Spółce Potażowej (BPC) – transportu nawozów z białoruskiego przedsiębiorstwa, które podlega sankcjom USA. Spółki planowały transport produktów Biełaruskali przez litewskie porty od pierwszego lutego. 

Siedziba Koleji Litewskich fot. Wikimedia

Koleje Litewskie wystąpiła do komisji rządowej o ocenę transakcji w związku z otrzymanymi zgłoszeniami. Do czasu rozpatrzenia dokumentów przez komisję, koleje postanowiły nie podejmować żadnych działań w stosunku do wsniosku BPC. Wnioski dwóch pozostałych firm zostały odrzucone ponieważ ubiegały się o transport na podstawie nieaktualnych już umów.

LTG otrzymało również wnioski od dwóch kolejnych firm – litewskiej Lit Salt Trade i Belintertrans Baltik – na transport nawozów Belaruskali. Firma zamierza również wystąpić w tej sprawie do komisji rządowej z konsultacjami.

Spółka LTG poinformowała wcześniej Belaruskali o decyzji rządu o rozwiązaniu kontraktu podpisanego w 2018 roku i ważnego do końca 2023 roku, od pierwszego lutego, w ramach którego rocznie przewożono ok. 11 mln ton nawozów. Ze swojej strony Belaruskali zamierza dochodzić odszkodowania na drodze sądowej.

BNS/Mariusz Marszałkowski

Hakerzy chcą utrudnić inwazję na Ukrainę. Zaatakowali kolej na Białorusi