Kolejna austriacka spółka z kontraktem na rury dla Nord Stream 2

20 kwietnia 2016, 07:00 Alert

(Reuters/Piotr Stępiński/Anna Kucharska)

Nord Stream AG

We wtorek 19 kwietnia austriacka spółka Voestalpine poinformowała o otrzymaniu od Gazpromu zamówienia na rury, które posłużą do budowy gazociągu Nord Stream 2.  Według źródła agencji Reuters Austriacy mają dostarczyć ponad 300 tys. ton rur.

Jak informował 17 marca  BiznesAlert.pl inna austriacka spółka Industriemagazin, joint venture Europipe uzyskała ogromny kontrakt na dostarczenie większości rur dla nowego projektu Gazpromu – Nord Stream 2.

Niemiecką spółkę joint venture Europipe tworzą dwa niemieckie przedsiębiorstwa: dolnosaksoński koncern stalowy Salzgitter oraz huta w Dillingen, będąca największym producentem ciężkich płyt stalowych w Europie. Zarząd konsorcjum odpowiedzialnego za budowę Nord Stream 2 poinformował, że spółka Europipe będzie odpowiedzialna za dostarczenie na wielką skalę stalowych rur do budowy bałtyckiego gazociągu.Oprócz Europipe wygranymi w przetargu są także rosyjskie firmy OMK i ChelPipe.

W kontrakcie chodzi o około 2500 km stalowych rur o łącznej wadze 2,2 mln ton. Europipe zdołał zapewnić sobie lwią część zamówienia w wysokości 40%. OMK udzielono 33% zamówienia, a 27% przyznano ChelPipe. Salzgitter poinformował, że rury będą produkowane od sierpnia w fabryce Europipe znajdującej się w Mülheim an der Ruhr.

Wcześniej pojawiały się informacje o zainteresowaniu projektem rozbudowy rosyjskiego gazociągu przez Voestalpine, który łączy wieloletnie partnerstwo biznesowe z rosyjskim OMK. Do budowy Nord Stream 1, Voestalpine dostarczył 170 tysięcy ton rur o wartości 60 mln euro w latach 2008-2010. „Voestalpine rozpoczyna właśnie krótkoterminowe negocjacje ze swoim rosyjskim partnerem OMK na temat udziałów”, powiedział rzecznik Voestalpine, Peter Felsbach.