Kolorz: Blokada importu węgla z Rosji za embargo na polskie towary

24 września 2014, 08:17 Energetyka
Dominik Kolorz

Górnicy ze Śląska wczesnym rankiem 24 września zablokowali import węgla z Rosji na przejściu granicznym Braniewo-Mamonowo w województwie warmińsko-mazurskim.

– To jest protest obywatelski, nie demonstracja związkowa. To inicjatywa oddolnego sprzeciwu wobec nadmiernego importu węgla z Rosji, a ten import to jedna z głównych przyczyn dramatycznej sytuacji w polskim górnictwie . Sprzeciw obywatelski zapowiadali górnicy już 29 kwietnia, od  miesięcy rząd obiecywał, że ureguluje kwestię rosyjskiego importu rosyjskiego węgla i koncesji na handel surowcem. I jak zwykle nic nie zrobił. Obietnice składał Donald Tusk, ale jego już nie ma i realizacji obietnic też nie ma.  Więc obywatele wzięli sprawy w swoje ręce – mówi specjalnie dla portalu BiznesAlert.pl Dominik Kolorz, Wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność, Przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej „S”.

– Do tego chodzi nie tylko o węgiel. Rosja wprowadziła embargo na polskie towary spożywcze. Na jabłka, wieprzowinę, sery, więc tak się złożyło, że polscy górnicy w retorsji wprowadzają embargo obywatelskie na rosyjski węgiel. Każdy Polak to rozumie – przekonuje Kolorz. – Jest tu nas około 200 osób. Na razie. Są też siły porządkowe i wydaje się, że ich przybywa, ale jest spokojnie – dodaje.

Portal BiznesAlert.pl ma informacje, że szykowane są kolejne blokady importu węgla z Rosji do Polski