Komisja bierze na celownik turbiny wiatrowe z Chin by walczyć z nieuczciwą konkurencją

10 kwietnia 2024, 06:30 Alert

Komisja Europejska zbada, czy producenci turbin wiatrowych z Chin nie otrzymywali nieuzasadnionych subsydiów, by zdominować rynek w Europie.

Turbina wiatrowa. Fot. Pixabay.
Turbina wiatrowa. Fot. Pixabay.

Bruksela ogłosiła, że przyjrzy się projektom wiatrowym w Hiszpanii, Grecji, Francji, Rumunii i Bułgarii wykorzystującym turbiny z Chin z punktu widzenia ich zgodności z przepisami antymonopolowymi. To kolejne uderzenie Komisji w Chiny po rozpoczęciu dwóch śledztw w sprawie niesprawiedliwych subsydiów fotowoltaiki chińskiej.

Komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager wyraziła niezadowolenie z protekcjonizmu oraz braku przejrzystości Chin. Chińska Izba Handlu uznała to podejście za dyskryminację. Konkurencja chińska rzuca wyzwanie producentom turbin z Europy Zachodniej jak Siemens czy Vestas.

– Nie możemy pozwolić aby to co stało się w sektorze paneli słonecznych powtórzyło się w elektromobilności, wietrze czy czipach – oceniła Vestager zapowiadając systemowe podejście do nieuzasadnionych subsydiów rządu chińskiego dla firm działających w Europie. Fotowoltaika z Chin zagroziła już rentowności producentów europejskich.

Reuters / Wojciech Jakóbik

Chiny chcą opracować największą turbinę wiatrową na świecie