AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.

Komisja chce kompromisu w sporze o ruble, by gaz z Rosji dalej płynął do Europy

Komisja Europejska. Fot. Flickr

Komisja Europejska. Fot. Flickr

Prezydent Rosji Władimir Putin chciał początkowo, aby europejscy klienci Gazpromu zaczęli płacić w rublach. Jego dekret zakłada jednak płatności w dotychczasowych walutach na subkonto Gazprombanku. Komisja Europejska publikuje nowe wytyczne, zakładające kompromis, na który muszą się jeszcze zgodzić Rosjanie.

Putin wyraził oczekiwanie, aby klienci Gazpromu zaczęli płacić w rublach. Pierwotnie Komisja zalecała państwom członkowskim, aby płaciły według ustalonego schematu, czyli poprzez przelewy w euro lub dolarach. Dekret prezydenta Rosji zakłada ostatecznie płatności z pomocą subkonta Gazprombanku, który zająłby się zamianą walut na ruble. Komisja ostrzegała, że takie działanie naruszałoby sankcje, gdyby wymagało kontaktu z Bankiem Centralnym Rosji objętym restrykcjami.

Jednak nowe wytyczne Brukseli zakładają, że płatności w euro lub dolarach zalecane nadal mogłyby trafiać na subkonto Gazprombanku, o ile nie będą naruszać sankcji i pod warunkiem, że Rosjanie wyrażą zgodę na takie rozwiązanie. – Obowiązujące sankcje nie wykluczają kontaktu z Gazpromem ani Gazprombankiem poza zakazami refinansowania z artykułu piątego, podpunktu pierwszego a i szóstego (sankcji – przyp. red.) Podobnie nie zakazują otwierania konta w Gazprombanku. Takie zaangażowanie nie powinno jednak naruszać innych restrykcji wprowadzonych regulacją 833/2014 ani 269/2014 Rady Europejskiej – czytamy w komunikacie Komisji. Chodzi o sankcje wobec Rosji.

– Firmy unijne mogą zgłosić jasne stanowisko, że chcą zrealizować swe zobowiązania w obowiązujących kontraktach i uznać swe zobowiązania za zrealizowane poprzez płatności w euro lub dolarach w zgodzie z kontraktami jak przed przyjęciem dekretu – dodaje Komisja.

Propozycja kompromisowa przedstawiona przez Komisję ma doprowadzić do dalszego handlu gazem rosyjskim pomimo sporu o walutę płatności pod warunkiem porozumienia z Rosjanami. Unia Europejska wciąż rozważa embargo na surowce rosyjskie oraz sankcje wobec Gazprombanku za atak Rosji na Ukrainę.

Komisja Europejska/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Kolejny kryzys gazowy może być ostatni (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Bundeswehra wyrzuca przetargi za burtę. Dbałość o naturę też

Niemiecki rząd zatwierdził projekt ustawy o przyspieszeniu planowania i zakupów dla sił zbrojnych. Jej celem jest wzmocnienie Bundeswehry. Najważniejszą zmianą...
Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Udostępnij:

Facebook X X X