KE wszczęła postępowanie w sprawie chińskiego dumpingu wież do farm wiatrowych

22 października 2020, 13:45 Alert
wiatraki oze
Farma wiatrowa w Lipnikach / fot. Tauron

20 października Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie dumpingu cenowego dotyczącego sprowadzania z Chin gotowych wież wykorzystywanych do budowy farm wiatrowych. Postępowanie zostało uruchomione ze względu na to, że wieże budowane są w większości ze stali.

Chińskie wieże wiatrowe

– EUROFER z zadowoleniem przyjmuje wszczęcie przez Komisję dochodzenia antydumpingowego w sprawie warunków importu chińskich wież wiatrowych do UE – powiedział Axel Eggert, dyrektor generalny Europejskiego Stowarzyszenia Stal (EUROFER).

– Zakłócenia w światowym handlu stalą (wynikające ze stosowania dumpingu – przyp. red.) zagrażają całym łańcuchom wartości UE oraz setkom tysięcy miejsc pracy w Europie. Europa musi się obudzić i podnieść egzekwowanie przepisów ochrony handlu na wyższy poziom, zanim będzie za późno – dodał.

Wiele rodzajów stali z Chin jest już objętych środkami antydumpingowymi, w tym blachy grube i stal elektrotechniczna wykorzystywana do budowy wież wiatrowych.

– Utrzymanie i rozwój przemysłowego łańcucha wartości opartego na stali w Europie ma istotne znaczenie zarówno dla przetrwania, jak i zrównoważonego rozwoju europejskiego przemysłu stalowego, ale także sektorów z nim powiązanych – dodał Eggert. – Nasz łańcuch wartości opiera się na zrównoważonym modelu biznesowym, bazującym na wolnej i uczciwej konkurencji. Nie możemy pozwolić, aby nasze wartości gospodarcze, społeczne i środowiskowe zostały podważone przez kraje trzecie, które nie przestrzegają tych podstawowych zasad – podsumował dyrektor generalny EUROFER.

Eurofer/Mariusz Marszałkowski

Rosja chce ograniczyć wsparcie OZE