Komisja nie rezygnuje z gazu pomimo decyzji EBI

19 listopada 2019, 13:30 Alert

Komisja Europejska zapowiada, że jej polityka będzie coraz mocniej integrować energetykę z innymi sektorami w celu wytworzenia synergii na potrzeby transformacji. Jej przedstawiciel podkreśla ważną rolę gazu ziemnego w tym procesie.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Źródło: Wikicommons
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Źródło: Wikicommons

Co dalej z finansowaniem projektów gazowych?

Maciej Ciszewski, doradca dyrektora Dyrektoriatu Generalnego ds. Energetyki w Komisji Europejskiej Klausa Dieter-Borchardta wystąpił na konferencji poświęconej transformacji energetycznej zorganizowanej w Parlamencie Europejskim.

– Nowy zielony ład to nie jest jedna polityka, ale będzie musiał mieć odzwierciedlenie w wielu politykach, w tym energetycznej. Nowy Zielony Ład, aby został wdrożony skutecznie, musi uwzględnić całą energetykę. Nie chodzi tylko o dekarbonizację wytwarzania, ale także całej gospodarki – przekonywał doradca Komisji Europejskiej.

– Od lat prezentujemy trójkąt: bezpieczeństwo dostaw, opłacalność i zrównoważony rozwój. Zrównoważony rozwój jest zdecydowanie na przedzie naszej polityki, ale nie można zapominać o pozostałych dwóch – ocenił Ciszewski. – Nie możemy ustalać nowych celów polityki zapominając o konsumentach, którzy faktycznie za nią zapłacą.

– Musimy maksymalnie wykorzystać to co mamy. Wszystkie synergie w energetyce, a także szerzej: transporcie i nie tylko, należy wykorzystać. Tradycyjnie łączenie sektorów miało dotyczyć synergii w sektorach energii i gazu. Chcemy teraz spojrzeć szerzej i wykorzystać wszystko to, co mamy do dyspozycji – zapowiedział. W tym kontekście mówił o potencjale ciepłownictwa, chłodnictwa, sektora wodorowego i innych branż.

– Naszym celem jest dekarbonizacja. Jednak gaz ma tu do odegrania pewną rolę. Jest właściwie dużo miejsca dla niego w transformacji energetycznej. Mówiąc o 2050 roku musimy pamiętać, że jesteśmy w 2020 roku. Gaz przyczyni się do stabilizacji OZE. Należy przypominać, że gaz to nie węgiel. To czyste źródło energii. To jedna czwarta zużycia energii w Unii Europejskiej – zapewnił Ciszewski.

– Musimy myśleć o planowaniu budowy nowej infrastruktury. Pracujemy nad tym ze stowarzyszeniem operatorów infrastruktury i będzie to temat naszych dyskusji w nadchodzących tygodniach – powiedział.

Odniósł się do decyzji Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który wycofał się z dofinansowania inwestycji gazowych. – Finansowanie transformacji, Zielonego Ładu, to nie jest skończony temat. Można wykorzystać wciąż wiele narzędzi i piłka wciąż jest w grze – zapewnił Ciszewski.

Wojciech Jakóbik

RAPORT: EBI porzuca paliwa kopalne. Co to oznacza dla Polski?