Komisja Europejska przeznaczy 5 miliardów euro na zielone obligacje

22 czerwca 2022, 11:30 Alert

Komisja Europejska przeznacza 5 miliardów euro na zielone obligacje dla NextGenerationEU. Łącznie Unia Europejska wyemituje 30 procent z 800 miliardów na ekologiczną odbudowę Europy po pandemii koronawirusa. 

Komisja Europejska. Źródło: Europa.eu
Komisja Europejska. Źródło: Europa.eu

KE emituje zielone obligacje

Komisja Europejska wyemitowała zielone obligacja dla projektu NextGenerationEU. To 5 miliardów euro na zieloną odbudowę gospodarki po pandemii koronawirusa i tworzenia ekologicznych, cyfrowych rozwiązań w Europie. Końcowy termin realizacji obligacji oraz bonów przypada na 2048 rok, a Unia Europejska ma zamiar wyemitować łącznie 800 miliardów euro na ten cel.    – Łącznie z tą transakcją Komisja wyemitowała łącznie 47,5 mld euro w pierwszej połowie 2022 r., zbliżając ją o krok do celu finansowania NextGenerationEU na poziomie 50 mld euro na pierwsze sześć miesięcy roku – podano w komunikacie.

Program NextGenerationEU to długoterminowy plan odbudowy państw członkowskich Unii Europejskiej po pandemii. Powstał w czerwcu 2021 roku i od tego czasu KE zebrało 118,5 miliard euro z emisji obligacji długoterminowych, w tym 28 miliardów pochodzi z emisji zielonych obligacji. Z całej kwoty 30 procent ma zostać przeznaczone na cele ekologiczne i zielone inwestycje w UE. To tymczasowy projekt, który ma zapewnić łącznie 800 miliardów euro, które Komisja pożyczy do końca 2026 roku. W tym momencie państwom Unii Europejskiej zostało wypłacone 100 miliardów euro.

Wspólnymi głównymi zarządzającymi tej transakcji byli BofA Securities, Deutsche Bank, DZ BANK, Societe Generale i TD Securities.

ISBnews/Maria Andrzejewska

Resort klimatu obiecuje nadwyżkę węgla w Polsce