Komisja Europejska przyjęła strategię tworzenia Unii Energetycznej

26 lutego 2015, 11:01 Alert

(Eur/Activ/Reuters/Teresa Wójcik)

Tankowiec LNG firmy Qatargas

Komisja Europejska przyjęła wczoraj projekt strategii tworzenia Unii Energetycznej UE. Zaprezentował dokument wiceprzewodniczący UE ds. Unii Energetycznej Marosz Szefczowicz stwierdzając, że określa on, co KE zamierza zrobić w ciągu najbliższych pięciu lat w sektorze energetycznym.

W realizację strategii Unii Energetycznej Unii Europejskiej zaangażowanych jest 14 z 29 komisarzy obecnego składu Komisji Europejskiej. Szewczowicz podkreślił, że jednym z głównych zadań Unii Energetycznej będzie zapewnienie państwom członkowskim UE dostaw energii po najtańszych cenach. – „Jest to kryterium, wedle, którego europejski biznes i konsumenci indywidualni będą oceniać skuteczność Unii Energetycznej. Aby zapewnić niskie ceny zamierzamy zwiększyć presję na producentów energii w celu stworzenia w pełni konkurencyjnego rynku energii” – powiedział Szewczowicz.

Zgodnie z dokumentem, Komisja Europejska opracuje strategię rozwoju handlu LNG w Europie w ramach jednolitego europejskiego rynku energii. 

KE zajęła się również wczoraj śledztwem przeciwko monopolistycznym praktykom Gazpromu na podstawie skargi złożonej przez Litwę 4 września 2012 r. Zdaniem Szefczowicza Komisja będzie mogła za kilka tygodni przedstawić wyniki w tej sprawie. Europejski regulator zapowiedział, że badane są nadużycia przez Gazprom pozycji dominującej w zakresie dostaw gazu do krajów w Europie Środkowej i Wschodniej. Badanie jest przeprowadzane w krajach bałtyckich, Polsce, Czechach, Słowacji, Węgier i Bułgarii.

Zgodnie z prawem europejskim, kary za naruszenie zasady wolnej konkurencji mogą osiągnąć 10 proc. rocznego obrotu firmy.