Komisja Europejska tworzy sojusz na rzecz małego atomu z Polską na pokładzie

9 lutego 2024, 11:45 Alert

Komisja Europejska (KE) poinformowała o utworzeniu sojuszu przemysłowego w zakresie budowy modułowych reaktorów jądrowych (SMR). Ma on ułatwić wdrożenie pierwszych reaktorów w Unii Europejskiej do 2030 roku. Jedną z technologii wykorzystanych w drodze do osiągnięcia unijnych celów klimatycznych ma być reaktor BWRX-300, rozwijany przez Orlen Synthos Green Energy.

Źródło: pikist.com

Komisja Europejska przedstawiła założenia w zakresie celów klimatycznych na 2040 rok. Wśród nich jest redukcja emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej o 90 procent w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Zdaniem Komisji, osiągnięcie tego założenia wymaga zmniejszenia zależności od paliw kopalnych o 80 procent do 2040 roku w porównaniu z 2021 rokiem.

– Komisja uznaje potencjalny wkład małych reaktorów modułowych w osiąganiu celów energetycznych i klimatycznych Europejskiego Zielonego Ładu – czytamy w komunikacie.

Jedną z technologii, która pozwoli osiągnąć unijne cele klimatyczne, ma być BWRX-300 rozwijany przez Orlen Synthos Green Energy.

– Wybrana przez nas technologia GE-Hitachi jest od początku tworzona z myślą o wykorzystaniu energii także na cele ciepłownictwa komunalnego i przemysłowego. Dodatkowo, jako najbardziej zaawansowany projekt SMR-owy w Polsce, bazujący na kapitale prywatnym, a więc bez obciążania finansów publicznych, mamy największe szanse, aby szybko i skutecznie dokonać dekarbonizacji polskiego ciepłownictwa i energetyki – mówił prezes Orlen Synthos Green Energy Rafał Kasprów podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami.

– Komisja Europejska wydała nowe rekomendacje odnośnie do małych reaktorów jądrowych. Wśród nich jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o 90 procent w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Co ważne, w najnowszych rekomendacjach zawarła utworzenie „SMR Industial Alliance”. To ciało, które będzie się zajmowało budową łańcuch dostaw i kompetencji ludzkich w Europie. KE chciałaby widzieć funkcjonujące jednostki tego typu na terenie Unii Europejskiej do 2030 roku – podkreślił Rafał Kasprów.

Technologia BWRX-300 ma zostać wprowadzona na rynek około 2028 roku w Kanadzie i 2029 roku w Polsce. Wdrażaniem małego atomu są zainteresowane największe firmy w Polsce, w tym m.in. Orlen i KGHM. W ubiegłym roku OSGE przestawiło pożądane lokalizacje swoich jednostek SMR. Wśród nich są Włocławek, Stawy Monowskie, Ostrołęka, Dąbrowa Górnicza, Kraków-Nowa Huta oraz Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna, obejmująca Tarnobrzeg i Stalową Wolę.

Pierwszego lutego 2024 roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) wydał postanowienie określające wymagania dotyczące zakresu raportu środowiskowego dla inwestycji w Stawach Monowskich w Małopolsce. To pierwsza tego typu decyzja w całej Unii Europejskiej. OSGE oczekuje, że GDOŚ wyda analogiczne postanowienia dla projektów planowanych we Włocławku i Ostrołęce.

Jędrzej Stachura

Polscy Zieloni są przeciwni atomowi, ale mają głos mniejszościowy