Gospodarka

Komisja Europejska nie chcę by podatek VAT był elementem rozmów handlowych z USA

Komisja Europejska. Fot. Jędrzej Stachura

Komisja Europejska. Fot. Jędrzej Stachura

Komisja Europejska sprzeciwia się włączeniu podatku VAT do negocjacji handlowych z USA dotyczących zapowiadanych amerykańskich ceł – poinformował we wtorek rzecznik KE Olof Gill.

Najważniejsze spotkanie w ramach rozmów odbędzie się w środę w Waszyngtonie. Komisarz ds. handlu Maroš Šefčovič spotka się tam m.in. z amerykańskim sekretarzem handlu Howardem Lutnickiem. Komisja Europejska zaznaczyła, że nie podjęła jeszcze decyzji o ewentualnej reakcji na zapowiedziane przez Stany Zjednoczone cła.

– Jesteśmy przygotowani na każdy wynik negocjacji. Prowadzimy rozmowy z naszymi amerykańskimi partnerami i zobowiązujemy się do znalezienia rozwiązań korzystnych dla obu stron. Jesteśmy jednak gotowi bronić naszych interesów, jeśli zajdzie taka potrzeba – powiedział Gill.

Podatek VAT a handel międzynarodowy

Prezydent USA zapowiedział, że w ocenie polityki handlowej innych krajów pod uwagę brane będą nie tylko stawki celne, ale także inne regulacje, w tym podatek VAT. Stany Zjednoczone wielokrotnie wyrażały niezadowolenie z powodu stosowania tego podatku przez Unię Europejską oraz jego wpływu na amerykańskie firmy. KE stanowczo odrzuciła te zarzuty.

– Podatek VAT nie jest narzędziem polityki handlowej. Stosowany jest na zasadzie niedyskryminacji i dotyczy zarówno firm krajowych, jak i zagranicznych. Produkty wytworzone w UE podlegają tym samym zasadom podatkowym, co towary importowane – podkreśliła Komisja.

Unia Europejska zaznaczyła również, że VAT to standardowy podatek konsumpcyjny, stosowany w ponad 170 krajach na świecie, w tym w formach zbliżonych do amerykańskich podatków od sprzedaży.

Reakcja UE na zapowiedzi ceł

Donald Trump podpisał w czwartek memorandum nakazujące przygotowanie nowych taryf celnych na towary importowane z różnych krajów. Celem tej polityki ma być – według administracji USA – zniwelowanie nieuczciwych warunków handlowych. Wprowadzenie ceł może objąć również Unię Europejską.

Komisja Europejska oceniła, że to krok w niewłaściwym kierunku i zapowiedziała dalsze działania na rzecz ochrony europejskich interesów handlowych.

– Naszym priorytetem jest wzmocnienie najważniejszego partnerstwa handlowego i inwestycyjnego na świecie – podsumował Gill.

PAP / Biznes Alert

W USA ceny ropy nieznacznie rosną po zapowiedzi kolejnych ceł USA


Powiązane artykuły

Adam Glapiński Fot. PAP/Albert Zawada

RPP obniżyła stopy procentowe. O ile spadną raty kredytu?

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stopy procentowej NBP z 5,25 proc. do 5,00 proc. To dobra wiadomość dla wielu...
Elektrociepłownia Pruszków. Fot. PGNiG Termika.

Orlen obniżył ceny gazu. Nie potrzeba nawet wniosku

Koncern poinformował o obniżeniu cen gazu o prawie 15 procent. Informacja dotyczy klientów PGNiG Obrót Detaliczny (należącego do grupy Orlen)....
Adam Ponichtera, dyrektor polskiego oddziału Data4. Fot. Data 4

Ekspert o AI w centrach danych: Tylko elastyczni zostaną w grze

Rozwój sztucznej inteligencji (AI) powoduje coraz szybszy wzrost zapotrzebowania na moc obliczeniową. Raport firmy konsultingowej McKinsey do 2030 roku zwiastuje...

Udostępnij:

Facebook X X X