Komisja Europejska zatwierdza 900 mln euro wsparcia dla zielonego wodoru

22 grudnia 2021, 12:00 Alert

Komisja Europejska (KE) daje zielone światło niemieckiej inicjatywie H2Global i programowi dotacji na zielone projekty wodorowe w krajach spoza Unii Europejskiej. Wsparcie publiczne wyniesie 900 mln euro.

Molekuła wody, z której można pozyskać wodór. Fot. Freepik
Molekuła wody, z której można pozyskać wodór. Fot. Freepik

Inwestycje w zielony wodór

Komisja Europejska zatwierdziła niemiecką inicjatywę H2Global, która zakłada wprowadzenie wielkoskalowych instalacji wodorowych na rynek światowy. Niemcy uruchomili ten program na początku 2021 roku, ponieważ uważają, że nie będą w stanie wyprodukować wystarczającej ilości zielonego wodoru z własnych źródeł energii odnawialnej.

Zdaniem KE, pomoc publiczna ze strony Niemiec jest konieczna i będzie interesująca z perspektywy innych krajów. – 900 mln euro będzie wsparciem na rzecz projektów prowadzących do znacznej redukcji emisji gazów cieplarnianych, zgodnie z unijnymi celami środowiskowymi i klimatycznymi określonymi w Zielonym Ładzie – powiedziała komisarz Margrethe Vestager.

Niemcy podpisały porozumienia z Kanadą, Chile, Japonią, Marokiem, Arabią Saudyjską i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Oczekują oni, że kraje, w których występuje duże nasłonecznienie, silne wiatry lub nadmiar energii wodnej będą w stanie wyprodukować tani, ekologiczny wodór.

W ramach programu H2Global, firma Hint. Co (Hydrogen Intermediary Network Company), zajmująca się pośrednictwem w sieci wodorowej, ma kupować i sprzedawać importowany zielony wodór. Przedsiębiorstwo państwowe będzie oferować potencjalnym odbiorcom w Niemczech roczne umowy na usługi wodorowe w sektorach produkcji stali, chemikaliów i transportu. Niemcy uważają, że firma ta będzie gwarantem zapewnienia podaży i popytu na ekologiczny wodór, co umożliwi tańsze finansowanie projektów.

RechargeNews/Jędrzej Stachura

Jakóbik: Gaz pozostanie paliwem przejściowym, ale jak najkrócej to możliwe