Komisja ustąpiła Gazpromowi ws. OPAL

28 października 2016, 18:15 Alert
Europa UE

AFP podaje, że Komisja Europejska pozwoliła w piątek 28 października rosyjskiemu Gazpromowi na zwiększenie wykorzystania przepustowości gazociągu OPAL, który odprowadza gaz z Nord Stream przez Niemcy do Europy Środkowo-Wschodniej.

Decyzja dotyczy 80 procent przepustowości. Wcześniej Gazprom miał zgodę Komisji na wykorzystywanie 50 procent z 36 mld m3 rocznej przepustowości OPAL-u. Jednocześnie Komisja zastrzegła warunki, które maja pozwolić na dostęp do przepustowości niemieckiej magistrali wszelkim zainteresowanym graczom.

Komisja informuje w swoim komunikacie, że pozostałe 50 procent przepustowości będzie objęte ścisłymi zasadami rynkowymi Unii Europejskiej, które mają zapewnić przejrzystość i brak dyskryminacji w dostępie wszystkich zainteresowanych firm gazowych.

Nowe zasady mają także poprawić dostęp i przyczynić się do zwiększenia integracji rynku, bezpieczeństwa dostaw i poprawionej konkurencji. Komisja chce zagwarantować, że „znaczna” część przepustowości OPA będzie zagwarantowana dla konkurencji. Zastrzega, że może w przyszłości podnieść ten poziom.

Agencja Reuters potwierdza, że Komisja Europejska zgodziła się, by Gazprom mógł wykorzystać 80-90 procent przepustowości OPAL-u, która wynosi 36 mld m3 rocznie. Co najmniej 10 procent i najwyżej 20 procent ma zostać zarezerwowane dla innych graczy, a jeśli ich zabraknie, o moce będzie mógł się ubiegać Gazprom.

Wyłączenie na OPAL ma obowiązywać do 2033 roku.

Riley: Polska broni interesu Europy. Prawo unijne musi chronić przed Gazpromem (ROZMOWA)

Polska spółka gazowa PGNiG zastrzegła w tym tygodniu, że pozytywną decyzję w sprawie OPAL zaskarży przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Przedstawiciele Komisji Europejskiej z którymi rozmawiała AFP przekonują, że nie ma podstaw prawnych do zakwestionowania tej decyzji i nie stanowi ona zagrożenia dla bezpieczeństwa dostaw gazu przez Ukrainę, co podnosili Polacy.

Jakóbik: Pakiet ugód Brukseli z Gazpromem. Polska oczekuje solidarności (ANALIZA)

Jednocześnie Komisja Europejska zapowiedziała dążenia do ugody z rosyjskim Gazpromem w sprawie śledztwa antymonopolowego, w którym stwierdzono, że nadużywał pozycji na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Oczekuje od niego zmiany postępowania i zaprzestania niesprawiedliwych praktyk cenowych, blokowania reeksportu i nadużyć przy wykorzystaniu europejskiej infrastruktury, stwierdzonych w śledztwie. PGNiG zapowiedziało, że takie ustępstwo również zamierza zakwestionować w sądzie.

 

AFP/Reuters/Wojciech Jakóbik