CiepłownictwoEnergetykaEnergia elektrycznaGaz.Opinie

Ekspert: Firmy boją się wysokich cen prądu, gazu i opału

Pieniądze, Polska. Źródło: Freepik

Pieniądze, Polska. Źródło: Freepik

– Nastroje wśród firm nadal są pesymistyczne, choć kierunek zmian jest w większości branż pozytywny. Najbardziej cieszy mimo wszystko pozytywna zmiana w przetwórstwie, które jest największą gałęzią w przemyśle. Poprawa nastrojów w lipcu może się przełożyć na zmianę choćby oczekiwań co do redukcji zatrudnienia – podkreśla Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

W lipcu 2024 roku mamy do czynienia ze stabilizacją koniunktury w gospodarce. W większości prezentowanych obszarów wskaźnik ogólnego klimatu był na poziomie zbliżonym lub nieznacznie wyższym niż w czerwcu 2024 roku – podaje Główny Urząd Statystyczny (GUS).

– Nastroje wśród firm nadal są pesymistyczne, choć kierunek zmian jest w większości branż pozytywny. Najbardziej cieszy mimo wszystko pozytywna zmiana w przetwórstwie, które jest największą gałęzią w przemyśle. Poprawa nastrojów w lipcu może się przełożyć na zmianę choćby oczekiwań co do redukcji zatrudnienia w przetwórstwie – podnosi Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan.

– Dziś GUS podał również dane o sprzedaży detalicznej w czerwcu, które są gorsze od oczekiwań. Gorzej również oceniają przyszłość przedsiębiorcy z branży handlu detalicznego. Może to być papierek lakmusowy do perspektyw konsumpcji w drugiej połowie roku – komentuje ekspert.

– Rosną obawy przedsiębiorców. Jak zwykle na półmetku roku, gdy wraca publiczna dyskusja o cenach energii, gazu i opału, wraca również widmo kryzysu energetycznego. Nie ma branży w gospodarce, gdzie odsetek przedsiębiorstw, które przewidują wzrost kosztów funkcjonowania byłby mniejszy niż 80 procent. W podobnym tonie firmy odczuwają, że negatywne konsekwencje będą mieć coraz wyższe koszty zatrudnienia – tłumaczy Mariusz Zielonka.

Putin mści oligarchów wyprzedażą aktywów Zachodu w Rosji


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X