W połowie czerwca w w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące realizacji przedsięwzięcia gazociągu Nord Stream 2. Spotkanie poprowadzi wnioskodawca inwestycji konsorcjum Nord Stream 2 AG.
Spotkanie z przedstawicielami Nord Stream 2 AG
Jak czytamy na stronie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska 13.06.2017 r. o godzinie 17.00 w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie, w Sali Rycerskiej odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące realizacji projektu gazociągu Nord Stream 2. Spotkanie ma poprowadzić przedstawiciel konsorcjum realizującego projekt z udziałem wykonawców oceny jego oddziaływania na środowisko.
RDOŚ informuje, że w ramach spotkania zostanie przedstawiony opis techniczny inwestycji, zakres prac budowlanych, przebieg procedury oceny oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym i wyniki raportu o oddziaływaniu na środowisko.
EUGAL: Polskie wątpliwości
Przypomnijmy, że pod koniec lutego marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz zdecydował się zwrócić do wicepremiera Mateusza Morawieckiego oraz do Ministra Spraw Zagranicznych Witolda Waszczykowskiego o koordynację współpracy transgranicznej ze stroną niemiecką w zakresie planowania przestrzennego lądowej odnogi Nord Stream 2 – gazociągu EUGAL, zgodnego z polską racją stanu. – Nie można wykluczyć, że przedsięwzięcie będzie oddziaływało na środowisko na terenie Polski – czytamy na stronie urzędu.
EUGAL to kontynuacja planowanego poszerzenia gazociągu Nord Stream (Nord Stream 2), która ma przebiegać od Bałtyku aż do niemiecko-czeskiej granicy w Saksonii. Gazociąg na krótkim odcinku zbliża się na odległość 1 km od granicy z Polską w pobliżu Cedyni.
Zgodnie z konwencją o ocenie oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym z Espoo, Ministerstwo środowiska Federacji Rosyjskiej przesyłało do przedstawicieli stron Konwencji z Espoo w Danii, Niemczech, Łotwie, Litwie, Polsce, Estonii, Szwecji i Finlandii opracowaną przez spółkę Nord Stream 2 AG dokumentację dotyczącą oceny oddziaływania na środowisko gazociągu Nord Stream 2.
Konwencja tworzy prawno-międzynarodowe ramy proceduralne dla wykonywania ocen oddziaływania na środowisko w przypadku, kiedy inwestycja realizowana w jednym kraju (stronie pochodzenia) zasięgiem oddziaływania obejmuje terytorium innego państwa (strony narażonej), mogąc spowodować znaczące negatywne skutki dla środowiska.
Warszawa przedstawi stanowisko ws. Nord Stream 2
Przypomnijmy, że w planie posiedzenia rządu, które odbędzie się 6 czerwca, znalazł się punkt dotyczący projektu stanowiska Rządu RP w sprawie realizacji projektu gazociągu Nord Stream 2. Polska jest jednym z przeciwników jego budowy. Przypomnijmy, że Komisja Europejska chce uzyskać od państw członkowskich mandat do podjęcia negocjacji z Rosją w sprawie realizacji Nord Stream 2.
Nord Stream 2
Pierwszy gazociąg z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie – Nord Stream – składa się z dwóch nitek i został oddany do eksploatacji 5 lat temu. Ich przepustowość wynosi 55 mld m3 rocznie. Po budowie drugiego gazociągu po dnie Bałtyku do niemieckiego wybrzeża będzie przesyłane 110 mld m3 rosyjskiego gazu.
Nord Stream 2 może zagrozić rozwojowi rynku w regionie i potencjalnej konkurencji w postaci dostaw z nowych, nierosyjskich źródeł. Ponadto może pozbawić Polskę oraz Ukrainę roli państw tranzytowych w dostawach paliwa z Rosji. Według założeń projekt ma zostać ukończony w 2019 roku. Jednak w swoich wcześniejszych wypowiedziach Czyżow nie wykluczał, że terminu nie uda się dochować.
Bartłomiej Sawicki