AlertEnergetykaEnergia elektrycznaOZE

Ministerstwo klimatu ogłasza konsultacje ws. maksymalnej ceny za energię elektryczną

Ministerstwo klimatu i środowiska. Fot. Jędrzej Stachura

Ministerstwo klimatu i środowiska. Fot. Jędrzej Stachura

Minister Klimatu i Środowiska skierował do  konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia ws. maksymalnej ceny za energię elektryczną wytworzoną w morskich farmach wiatrowych i wprowadzoną do sieci, jaka może być wskazana w ofertach złożonych w aukcji przez wytwórców. Do konsultacji zaproszeni są wszyscy zainteresowani.

Efektem rozporządzenia będzie ustalenie cenę maksymalną za energię elektryczną wytworzoną w morskich farmach wiatrowych i wprowadzoną do sieci. Ruch ten pozwoli na dalszy rozwój farm wiatrowych w Polsce.

Kolejnym celem rozporządzenia jest realizacja kamienia milowego Krajowego Planu Odbudowy o nazwie: „Wejście w życie przepisów wykonawczych wynikających z ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych” ujętego w ramach reformy B2.3 „Wsparcie inwestycji w obszarze morskich farm wiatrowych”.

Projekt rozporządzenia to efekt upoważnienia ustawowego zawartego w art. 31 ust. 11 ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (Dz. U. z 2024 r. poz. 182), zgodnie z którym minister właściwy do spraw klimatu, po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw aktywów państwowych, określi, w drodze rozporządzenia, maksymalną cenę, wyrażoną w złotych za 1 MWh, jaka może być wskazana w ofertach złożonych w aukcji przez wytwórców.

Zgodnie z informacjami ministerstwa uwagi i opinie można zgłaszać do 4 września 2024 r.

Projekt o numerze 1180 znajduje się na stronie Rządowego Centrum Legislacji, pod adresem: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12388552.

Ministerstwo klimatu i środowiska / Piotr Brzyski

 

Rząd skierował do konsultacji projekt dofinansowania stacji ładowania dużych mocy


Powiązane artykuły

Terminal LNG Energos-Force. Fot. Energos

Niemcy oddają pływający terminal LNG

Rząd federalny zdecydował wynająć pływający terminal LNG “Energos Force” do innego kraju w południowej Europie. Jednostka obrała kurs na Gibraltar....

Mobilna platforma wiertnicza uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego

Platforma samopodnośna uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego. Zmarły cztery osoby, ponad 20 uratowano, a trzy kolejne są poszukiwane. Do akcji...

Europa dwóch prędkości w energetyce. Węgry-Słowacja kontra reszta

Węgry pozostają największym importerem rosyjskiego gazu w UE i sprzeciwiają się unijnym planom odejścia od rosyjskich surowców do 2028 roku....

Udostępnij:

Facebook X X X