Kopac: Historyczna chwila dla Wspólnoty Energetycznej

1 lipca 2014, 09:48 Energia elektryczna

Dyrektor Wspólnoty Energetycznej Janez Kopac przyjął z zadowoleniem informację o podpisaniu umów stowarzyszeniowych z Unią Europejską przez Gruzję, Mołdawię i Ukrainę.

– Przyjmuję z radością informację o podpisaniu umów stowarzyszeniowych przez Mołdawię i Gruzję, które niebawem staną się pełnoprawnymi członkami Wspólnoty Energetycznej praz podpisanie dokumentu przez Ukrainę. To naprawdę historyczna chwila dla Wspólnoty – podkreślił Kopac. – Porozumienia te przyczynią się do głębszej integracji i współpracy w sektorze energetycznym oraz wesprą niezbędne reformy. Dzięki temu przyspieszą proces rozwoju Wspólnoty Energetycznej.

– Chciałem także pogratulować Albanii uzyskania oficjalnego statusu kandydata do Unii Europejskiej – dodał.

Podczas szczytu Rady Europejskiej w Brukseli, który odbył się 26 i 27 czerwca kraje dyskutowały o możliwości zmniejszenia zależności energetycznej Europy od surowców z Rosji. Jednym ze środków na rzecz realizacji tego celu jest rozwój Wspólnoty Energetycznej czyli stowarzyszenia państw, które deklarują wolę wprowadzenia unijnych regulacji odnoszących się do sektora energetycznego, które bronią przed monopolistami jak Gazprom. Podczas Szczytu omawiano także przyjętą przez Komisję Europejską Strategię Bezpieczeństwa Energetycznego.