EnergetykaWszystko

Kopacz: Polska za zwiększeniami sankcji wobec Rosji

– Gdyby było to zależne od nas, bylibyśmy zwolennikami zwiększenia sankcji wobec Rosji, bo to jest coś wymiernego, co powoduje, że oni to odczuwają – powiedziała Ewa Kopacz. Premier podkreśliła, że Polska nadal będzie prowadzić politykę bardzo rozsądną, ale mocno wspierającą Ukrainę. Podkreśliła, że istotne są naciski na Rosję w postaci sankcji. Za istotne uznała również wprowadzenie ładu demokratycznego i przestrzegania praw człowieka w Rosji. – Rosja, w której zasady demokracji byłyby znane, byłaby zdecydowanie łatwiejszym partnerem do prowadzenia rozmów – stwierdziła Kopacz.

Unia Europejska nałożyła w lipcu embargo na handel bronią z Rosjanami, utrudniła dostęp do rynków finansowych ich bankom, zabroniła eksportu dóbr podwójnego użytku i zabroniła transferu technologii w sektorze naftowym. Waszyngton wzmocnił swoje. Prezydent Barack Obama ogłosił wówczas rozszerzenie listy rosyjskich banków objętych sankcjami USA oraz dopisał na listę kolejną firmę – tym razem stoczniową. Ostrze sankcji europejskich omija na razie sektor gazowy. Uderza w branżę naftową, a zatem przede wszystkim w Rosnieft. Blokada rosyjskich banków wprowadzona zgodnie przez państwa Zachodu uderzy we wszystkie inwestycje Rosji, na czele z energetycznymi, ponieważ utrudni ich finansowanie.

Wcześniejsza tura zachodnich sankcji zablokowała Rosnieftowi dostęp do średnio- i długoterminowych pożyczek. Związała także ręce części banków rosyjskich, które finansowały projekty infrastrukturalne tej firmy oraz Novateku. W ten sposób zostało zagrożone finansowanie nowych przedsięwzięć Rosjan we Wschodniej Syberii, na czele z gazoportem Rosnieftu na Sachalinie oraz w zachodniej Rosji – gazoport Novateku Jamał LNG.

Wskutek sankcji ze współpracy z Rosnieftem wycofał się kluczowy partner jego programu na wschodzie Rosji – amerykański Exxon Mobil. Uderza w ten sposób w plany zwiększenia wydobycia ropy na Syberii oraz w Arktyce.

 


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X