EnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Jakóbik: Kopalnia Krupiński między młotem a kowadłem

Kopalnia Krupiński. Źródło: Wikipedia Commons

Kopalnia Krupiński. Źródło: Wikipedia Commons

Rząd wysyła mieszane sygnały do związkowców, którzy chcą zatrzymać likwidację Kopalni Krupiński. Wycofanie z planu ustalonego z Komisją Europejską może mieć poważne konsekwencje. Czy to cisza przed burzą? Los kopalni znalazł się między młotem a kowadłem – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Inwestor podobno ma pieniądze

Z informacji BiznesAlert.pl wynika, że Dominik Kolorz, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność skierował do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego list, w którym przekonuje do odwrotu od planu wygaszenia Kopalni Krupiński ustalonego z Komisją Europejską.

Plan zakłada likwidację zakładu w zamian za wsparcie finansowe Komisji na rekultywację i zmianę charakteru gospodarczego obszarów pogórniczych. Solidarność znalazła jednak inwestora, który podobnie jak w przypadku kopalni Silesia, mógłby uratować Krupińskiego. Takie rozwiązanie wysadziłoby jednak plan ustalony z Komisją. Tymczasem toczą się negocjacje na temat mechanizmów wsparcia zwrotu w regionach, które do tej pory były uzależnione gospodarczo od sektora górniczego.

Według informacji uzyskanych przez BiznesAlert.pl prywatny inwestor brytyjski Tamar, który obiecał zainwestować w Krupińskim 600 mln złotych ma wiarygodność, bo wspierają go dwa fundusze equity. Jednak rząd ma inne plany dla obszaru wokół kopalni przekazanej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. W odpowiedzi na pierwsze pismo Kolorza minister wezwał do przedstawienia kondycji finansowej spółki. Informacje Solidarności mają potwierdzać wiarygodność inwestora.

Kontekst polityczny

Nie wiadomo jak zareaguje rząd. Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski przyznał, że ewentualna analiza złoża pod Krupińskim, które jest uznawane za atrakcyjne rynkowo dzięki wysokiej jakości tamtejszego węgla, nie kłóci się z inwestycjami zaplanowanymi w ramach rekultywacji uzgodnionej z Komisją. Nie jest jednak jasne, czy to zdanie podzielają brukselscy urzędnicy. Resort zapowiada inwestycje pozagórnicze w regionie, „co wcale nie musi być w konkurencji do analizy złoża i ewentualnie do późniejszych decyzji koncesyjnych”.

Niejasny sygnał resortu wysłany w stronę związkowców może być tłumaczony kalendarzem wyborczym albo braku pomysłu na rzeczową odpowiedź na ofertę Tamar. Pomimo wielokrotnych prób kontaktu rzecznik ministerstwa energii nie odpowiedział na pytania BiznesAlert.pl. Można za to przeczytać wywiad z ministrem Tchórzewskim w tygodniku Sieci. – Wszystkie nasze działania mają na celu kompleksową reformę całego sektora, tak aby odpowiadał on na potrzeby państwa polskiego, polskiej gospodarki i obywateli – przekonuje szef resortu. Będzie mu trudno przekonać do tego jednocześnie Komisję i związkowców. Los kopalni znalazł się między młotem a kowadłem.


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X