MKiŚ otrzymało od Czechów propozycję treści jednego ze spornych artykułów ws. Turowa

12 listopada 2021, 15:05 Alert

Strona polska otrzymała od Czechów propozycję treści jednego ze spornych artykułów w sprawie Turowa. – Analizujemy ją i będziemy o tym rozmawiać z naszymi czeskimi partnerami w najbliższych dniach – poinformował rzecznik ministerstwa klimatu i środowiska Aleksander Brzózka.

Kopalnia węgla brunatnego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Kopalnia węgla brunatnego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

– Otrzymaliśmy w środę propozycję treści jednego ze spornych artykułów od Republiki Czeskiej, którą analizujemy i będziemy o tym rozmawiać w najbliższych dniach z naszymi czeskimi partnerami – przekazał Brzózka.

Rzecznik resortu podkreślił, że w tym momencie nie chciałby mówić o szczegółach tych rozwiązań. – Umówiliśmy się z czeskim rządem, że na tym etapie rozmów chcemy rozmawiać bezpośrednio pomiędzy nami, a nie przez media – dodał.

W poniedziałek Brzózka informował PAP, że strona czeska pracuje nad swoją propozycją spornego artykułu umowy w sprawie kopalni Turów i odpowiedzi na naszą propozycję.

Do zawarcia porozumienia potrzebny jest czas

W zeszły piątek po wznowieniu rozmów z Czechami ws. Turowa w Pradze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przekazała dziennikarzom, że do zawarcia porozumienia potrzebny jest jeszcze czas. Brzózka mówił w poniedziałek PAP, że od tamtego spotkania ministerstwo jest w stałym kontakcie ze stroną czeską ws. Turowa.

Ubiegłotygodniowe spotkanie było 18. turą rokowań ws. Turowa, które trwają od czerwca tego roku. 30 września rozmowy zostały przerwane, po tym jak według informacji strony czeskiej nie porozumiano się w kwestii czasu obowiązywania umowy międzyrządowej. Polska strona przekazywała z kolei, że nie chciała się zgodzić na brak możliwości jej wypowiedzenia.

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W 2020 roku minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego na kolejne sześć lat, do 2026 roku.

Czechy wniosły skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) przeciwko Polsce w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów w lutym bieżącego roku. Wnioskowały też o nakazanie w ramach środka tymczasowego, wstrzymania wydobycia w kopalni. Skargę skierowano w związku z rozbudową kopalni, która jak twierdzi Praga zagraża dostępowi do wody mieszkańców okolicznych gmin. Skarżą się oni także na hałas i pył związany z wydobyciem węgla brunatnego.

Rozprawa dotycząca skargi Czech w sprawie działalności Turowa

W maju TSUE, w odpowiedzi na wniosek Czech, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września unijny Trybunał postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni.

We wtorek przed TSUE w Luksemburgu odbyła się rozprawa dotycząca skargi Czech w sprawie działalności Turowa, podczas której nastąpiło formalne wysłuchanie stron. Według MKiŚ, mając na uwadze uwzględnienie polskiego wniosku o tryb przyśpieszony, wyrok powinien zapaść w pierwszym kwartale 2022 roku.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Czesi przygotowują propozycję dla Polaków ws. Kopalni Turów