Kopalnia Turów pracuje już 70 lat

26 czerwca 2017, 09:45 Alert

Wiceminister energii Andrzej Piotrowski wziął udział w obchodach 70 lat Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Uroczystość odbyła się 19 czerwca 2017 r. w Turowie. Wzięli w niej udział przedstawiciele rządu, władz lokalnych i uczelni wyższych.

Fot.: PGE

– Chciałbym bardzo podziękować wszystkim pracownikom, to dzięki Wam jest to tak dobrze funkcjonujący zakład – powiedział wiceminister Andrzej Piotrowski. Podkreślił również, że kopalnia jest bardzo nowoczesna. – Skutecznie wykorzystujecie potencjał wykwalifikowanej kadry technicznej oraz doświadczenie załogi, jak i specjalistyczny sprzęt – dodał.

Fot.: Ministerstwo Energii

Podczas uroczystości goście rozmawiali nie tylko o przeszłości, ale również o przyszłości kopalni. – Realizowane inwestycje oraz przebudowa zakładu to szansa na jego dalszy rozwój i sprawne funkcjonowanie – podkreślił wiceminister Piotrowski.

Przez 70 lat kopalnia w Turowie zatrudniła ponad 40 tys. osób. Wam wszystkim chciałbym podziękować za to, że każdy z Was dołożył cegiełkę do zbudowania obecnej pozycji kopalni – mówił w trakcie uroczystości Sławomir Zawada, prezes PGE GiEK.

Prezes PGE GiEK podkreślił także rolę pracowników kopalni, którzy odeszli już na emeryturę. – Dziękuję Wam za wiele poświęconych dla kopalni lat pracy. Byliście i nadal jesteście dla kopalni wielką wartością. Stworzyliście historię, a naszym obowiązkiem jest tę historię doceniać, pielęgnować i utrwalać – mówił Sławomir Zawada.

Uroczysta akademia z okazji jubileuszu KWB Turów była także doskonałą okazją, aby podkreślić rolę kopalni w strukturze całej spółki. – Obecnie Kopalnia Węgla Brunatnego Turów to doskonale zorganizowany i zarządzany, nowoczesny zakład, dysponujący wykwalifikowaną kadrą techniczną oraz doświadczoną załogą. Kopalnia wyposażona jest w nowoczesny, specjalistyczny sprzęt oraz urządzenia niezbędne do prowadzenia procesu wydobywczego. Jest firmą o dobrej, stabilnej kondycji finansowej, postrzegana jako wiarygodny partner gospodarczy – dodał.

Fot.: Ministerstwo Energii

Dyrektor KWB Turów Leszek Sondaj wspomniał najważniejsze chwile w historii kopalni a także przedstawił plan jej rozwoju. – Utrzymanie naszej obecnej pozycji, w nieustannie zmieniających się i coraz bardziej wymagających warunkach gospodarczych, mobilizuje nas do rozwoju. W zakresie planowanych inwestycji zasadnicze znaczenie mają zadania, które składają się na przebudowę podstawowego układu technologicznego kopalni. Jego przebudowa stworzy możliwość składowania wewnątrz odkrywki wymaganych ilości nadkładu, których urobienie stanie się niezbędne dla wyeksploatowania całości zasobów węgla ze złoża „Turów” w kontekście budowy bloku nr 11 w Elektrowni Turów – powiedział w trakcie akademii dyrektor KWB Turów.

Na końcu swojego przemówienia, dyrektor kopalni podziękował wszystkim pracownikom za rzetelną pracę i dbałość o majątek.

W trakcie uroczystości odznaczono 21 pracowników medalem honorowym „Zasłużony dla Górnictwa RP”. Nadano również stopnie górnicze.

Ministerstwo Energii/PGE