Kopalnie Wieczorek i Murcki-Staszic zwiększą efektywność wydobycia węgla

18 stycznia 2017, 11:15 Alert

Do końca tygodnia podziemne połączenie dwóch – należących do Katowickiego Holdingu Węglowego – kopalń: Wieczorek i Murcki-Staszic stanie się faktem – podał w środę rzecznik KHW Krzysztof Jaros. To część planu zakładającego podniesienie efektywności wydobycia.

Kopalnia Wieczorek / fot. WikiMedia Commons

Jak poinformował Jaros, w nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do połączenia chodnika transportowego w kopalni Wieczorek z przekopem na poziomie 720 w kopalni Murcki-Staszic. „Na początek otwór był niewielki – przepływało nim powietrze. Do końca tego tygodnia powinny zostać zakończone roboty przy skrzyżowaniu i połączenie stanie się faktem” – przekazał rzecznik.

Wykonane wyrobisko – chodnik o długości 188 m stanowi pierwszy etap realnego połączenia pod ziemią tych dwóch kopalń.

– Wykonywane są dodatkowe wyrobiska, m.in. wentylacyjne, które pozwolą całkowicie uniezależnić ten rejon kopalni Wieczorek od zakładu macierzystego” – powiedział dyrektor kopalni Wieczorek Andrzej Płonka.

Plan zakłada, że docelowo węgiel z kopalń: Wieczorek i Wujek będzie wydobywany, dzięki podziemnym połączeniom, z wykorzystaniem infrastruktury kopalni Murcki-Staszic. Zbędny majątek ma trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).

Holding składa się obecnie z czterech kopalń: Murcki-Staszic, Mysłowice-Wesoła, Wujek (wraz z rudzką częścią: Śląsk) oraz Wieczorek.

KHW łączy się z PGG

KHW ma być do końca marca połączony z Polską Grupą Górniczą (PGG), co ma być ratunkiem dla zadłużonego na 2,5 mld zł i zagrożonego upadłością Holdingu. Kwestię połączenia obu spółek mają w przyszłym tygodniu omawiać w Brukseli wiceministrowie energii Grzegorz Tobiszowski i Michał Kurtyka.

Według zapowiedzi po połączeniu PGG ma być dokapitalizowana przez inwestorów na ok. 700 mln zł, z przeznaczeniem na inwestycje w KHW. Dodatkowo Grupa miałaby dostać wsparcie rzędu 400 mln zł na doinwestowanie dwóch przyszłościowych kopalń ruchu KHW – Mysłowice-Wesoła i KWK Murcki-Staszic.

Polska Agencja Prasowa