Koreańska elektrownia jądrowa, która może powstać w Polsce już pracuje

9 kwietnia 2021, 12:30 Alert

Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), koreański koncern budujący elektrownię jądrową w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), przekazał, że wraz z początkiem kwietnia elektrownia jądrowa Barakah, będąca projektem referencyjnym KHNP, rozpoczęła eksploatację komercyjną. Korea Południowa oferuje Polsce podobne przedsięwzięcie.

Elektrownia jądrowa Barakah Fot. Emirates Nuclear Energy Corporation, enec.gov.ae
Elektrownia jądrowa Barakah Fot. Emirates Nuclear Energy Corporation, enec.gov.ae

KHNP chce zaproponować Polsce tożsamy projekt, który właśnie w elektrowni jądrowej Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich rozpoczął w kwietniu eksploatację komercyjną.

Barakah już działa

Koreańska strona podkreśla, że projekt Barakah został ukończony na czas, pomimo trudnych warunków środowiskowych.  KEPCO proponując swój projekt Polsce podkreśla, że  przedsiębiorstwo, posiada doświadczenie w inwestycjach w nowe projekty jądrowe, z 18 procent udziałem w finansowaniu kapitałowym elektrowni w ZEA. – W oparciu o naszą udaną współpracę z ZEA, KHNP zaproponuje kompleksowy pakiet zawierający rozwiązanie finansowe, aby w pełni odpowiedzieć na potrzeby polskiego rządu. Dzięki współpracy w branży jądrowej, strategiczne partnerstwo pomiędzy naszymi dwoma krajami zostanie jeszcze bardziej wzmocnione – powiedział Sang Don Kim, wiceprezes w dziale rozwoju biznesu w KHNP.W bloku nr 2 pierwszej elektrowni w ZEA zakończono już proces załadunku paliwa i trwają tam prace wymagane przed jego rozruchem. Budowa bloków nr 3 i 4 znajduje się na ostatnim etapie i są one ukończone odpowiednio w 94 i 89 procentach. Budowa elektrowni Barakah jako całości została obecnie ukończona w ponad 95 procentach.

Atom z Korei przez ZEA do Polski?

Dokument Program polskiej energetyki jądrowej zakłada, że zagraniczny partner w programie jądrowym obejmie także 49 procent działów w specjalnej spółce celowej, realizującej ten projekt. Program ma kosztować około 80 mld złotych w dwie dekady. Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów harmonogramem budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., w 2033 roku zostanie uruchomiony pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW, kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków jądrowych.

Blok nr 1 elektrowni jądrowej Barakah, zlokalizowanej w regionie Al Dhafra w emiracie Abu Zabi, dostarcza obecnie nieprzerwanie przez całą dobę  energię elektryczną, a trzy kolejne bloki mają rozpocząć jej wytwarzanie w najbliższych latach. Jest to jedna z największych elektrowni jądrowych na świecie, składająca się z czterech koreańskich bloków APR1400. Budowa elektrowni rozpoczęła się w 2012 roku. Technologia ta została opracowana w Korei co – jak twierdzi spółka – pokazuje, że nie ma żadnych ograniczeń w zakresie eksportu własnych rozwiązań jądrowych do Polski. Została również zatwierdzona poprzez certyfikację od międzynarodowych organizacji, w tym przez European Utility Requirements (EUR) oraz amerykańską Nuclear Regulatory Commission (NRC).

Bartłomiej Sawicki

Czy Koreańczycy powtórzą model z Barakah przy atomie w Polsce? Rusza transfer technologii do ZEA