AlertAtomBezpieczeństwoEnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Korea Południowa może uderzyć w Rosję węglem za Kima z rozmowami jądrowymi z Polską w tle

Budowa reaktora APR1400 w ZEA. Fot. KHNP

Budowa reaktora APR1400 w ZEA. Fot. KHNP

Seul zaleca spółkom węglowym ograniczenie importu węgla z Rosji, który dominował na jego rynku przez niską cenę. To odpowiedź na wizytę dyktatora Korei Północnej na Kremlu. Prezydenci Korei Południowej i Polski będą rozmawiać o atomie w Krynicy. Może być to także okazja do rozmowy o węglu.

Korea Południowa może według agencji Platts ograniczyć dostawy węgla do państwowych spółek lokalnych, które miały już otrzymać stosowne wytyczne w tej sprawie. Rekomendacja nie obejmuje firm prywatnych. Limit ma sięgnąć poziomu dostaw z 2022 roku, kiedy według ośrodka Kpler do Korei Południowej dotarło 26 mln ton węgla z Rosji.

Część firm porzuciła węgiel rosyjski w trosce o reputację po inwazji Rosji na Ukrainie, ale wciąż nie ma formalnego embargo. Paliwo rosyjskie jest popularne w Korei jak kiedyś w Polsce, a dodatkowo ryzyko geopolityczne skłania Rosjan do oferowania dodatkowych rabatów do 10-15 dolarów na tonie. Informacja o nowych restrykcjach Korei Południowej pojawiła się przy okazji wizyty przywódcy Korei Północnej Kim Dzong-Una w Rosji.

Premier Korei Południowej Han Duck-soo odwiedzi Krynica Forum w polskiej Krynicy-Zdroju, by rozmawiać z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Razem otworzą drugi dzień tej konferencji oraz Forum Polsko-Koreańskie poświęcone współpracy gospodarczej i militarnej tych krajów. Jednym z wydarzeń będzie panel o współpracy jądrowej z udziałem prezesa koreańskiego KHNP Joo-ho Hwanga oraz wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

Projekt jądrowy Polskiej Grupy Energetycznej, ZE PAK oraz KHNP zakłada budowę dwóch do czterech bloków jądrowych APR1400 w Pątnowie. Została w tym celu powołana spółka PGE PAK Energia Jądrowa, która ma kontynuować rozmowy na ten temat z Koreańczykami. Zwolennicy tego przedsięwzięcia chcieliby odebrać pierwszą energię z Pątnowa w 2035 roku.

Platts / Wojciech Jakóbik

Młynarkiewicz: Nie ma dobrej alternatywy wobec dużego atomu (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

tankowiec VILAMOURA, zdjęcie: vesselfinder.com

Tankowiec z milionem baryłek ropy eksplodował u wybrzeży Libii

Tankowiec Vilamoura, który przewoził milion baryłek ropy i wcześniej zawijał do rosyjskich portów, eksplodował u wybrzeży Libii. To kolejny z...
Gazprom. Źródło: Flickr

Plan Putina na ratowanie gospodarki: zabrać innym, dać Gazpromowi

Rosyjski koncern, obłożony zachodnimi sankcjami, doświadcza strat finansowych. W 2023 roku poniósł pierwszą roczną stratę od 20 lat, zdaniem ekspertów...

Orlen oferuje 25 procent rabatu na ładowanie elektryka

Koncern poinformował o promocji, jaką uruchomił dla użytkowników aplikacji Orlen Charge. Przez najbliższe dwa miesiące będą mogli skorzystać z rabatu...

Udostępnij:

Facebook X X X