AlertAtomBezpieczeństwoEnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Korea Południowa może uderzyć w Rosję węglem za Kima z rozmowami jądrowymi z Polską w tle

Budowa reaktora APR1400 w ZEA. Fot. KHNP

Budowa reaktora APR1400 w ZEA. Fot. KHNP

Seul zaleca spółkom węglowym ograniczenie importu węgla z Rosji, który dominował na jego rynku przez niską cenę. To odpowiedź na wizytę dyktatora Korei Północnej na Kremlu. Prezydenci Korei Południowej i Polski będą rozmawiać o atomie w Krynicy. Może być to także okazja do rozmowy o węglu.

Korea Południowa może według agencji Platts ograniczyć dostawy węgla do państwowych spółek lokalnych, które miały już otrzymać stosowne wytyczne w tej sprawie. Rekomendacja nie obejmuje firm prywatnych. Limit ma sięgnąć poziomu dostaw z 2022 roku, kiedy według ośrodka Kpler do Korei Południowej dotarło 26 mln ton węgla z Rosji.

Część firm porzuciła węgiel rosyjski w trosce o reputację po inwazji Rosji na Ukrainie, ale wciąż nie ma formalnego embargo. Paliwo rosyjskie jest popularne w Korei jak kiedyś w Polsce, a dodatkowo ryzyko geopolityczne skłania Rosjan do oferowania dodatkowych rabatów do 10-15 dolarów na tonie. Informacja o nowych restrykcjach Korei Południowej pojawiła się przy okazji wizyty przywódcy Korei Północnej Kim Dzong-Una w Rosji.

Premier Korei Południowej Han Duck-soo odwiedzi Krynica Forum w polskiej Krynicy-Zdroju, by rozmawiać z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Razem otworzą drugi dzień tej konferencji oraz Forum Polsko-Koreańskie poświęcone współpracy gospodarczej i militarnej tych krajów. Jednym z wydarzeń będzie panel o współpracy jądrowej z udziałem prezesa koreańskiego KHNP Joo-ho Hwanga oraz wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

Projekt jądrowy Polskiej Grupy Energetycznej, ZE PAK oraz KHNP zakłada budowę dwóch do czterech bloków jądrowych APR1400 w Pątnowie. Została w tym celu powołana spółka PGE PAK Energia Jądrowa, która ma kontynuować rozmowy na ten temat z Koreańczykami. Zwolennicy tego przedsięwzięcia chcieliby odebrać pierwszą energię z Pątnowa w 2035 roku.

Platts / Wojciech Jakóbik

Młynarkiewicz: Nie ma dobrej alternatywy wobec dużego atomu (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X