Jakie formy wsparcia finansowego oferują fundusze norweskie i EOG? Co udało się osiągnąć i jakie będą efekty dotychczas rozpoczętych przedsięwzięć środowiskowych? To tematy międzynarodowej konferencji Razem ku zielonej przyszłości – fundusze norweskie i EOG w sektorze środowiska, która odbyła się 1 października w Warszawie.
– Fundusze norweskie i EOG stanowią znaczący wkład w ochronę środowiska w Polsce – powiedział podczas uroczystej inauguracji Marcin Korolec, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej. Wszystkie projekty środowiskowe finansowane z funduszy norweskich charakteryzują się wysoką jakością i osiągają ambitne cele środowiskowe. Przykładem jest „Program Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii”, w którym wyłonione projekty pozwolą na ograniczenie redukcji CO2 o ponad 90 tys. ton rocznie czyli o 20% więcej niż pierwotnie planowano – podkreślił minister Korolec.
Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń oraz wzmacniania współpracy pomiędzy Polską a przedstawicielami państw darczyńców. W konferencji udział wzięli polscy beneficjenci, a także przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Ambasady Norwegii w Polsce, Biura Mechanizmów Finansowych w Brukseli, Ministerstwa Klimatu i Środowiska w Norwegii, Krajowego Urzędu ds. Energetyki w Islandii oraz goście z innych krajów korzystających z funduszy norweskich i EOG.
Po zakończeniu konferencji 2 i 3 października zaplanowane jest dwudniowe seminarium eksperckie pt. „Potencjał geotermii w Polsce – wymiana doświadczeń”, z udziałem polskich naukowców i ekspertów z Norwegii i Islandii.
Podsumowanie oraz materiały z konferencji i seminarium będzie można znaleźć na stronie Ministerstwa Środowiska po zakończeniu wydarzeń.
Źródło: Ministerstwo Środowiska