EnergetykaWęgiel. energetyka węglowaWszystko

Korolec: Jest kolejny sposób na politykę klimatyczną, ale musi się opłacać

W Ministerstwie Środowiska, na zaproszenie wiceministra Marcina Korolca, odbyło się dziś spotkanie z przedsiębiorcami dotyczące technologii wychwytywania i utylizacji CO2 (Carbon Capture and Utilisation – CCU).

Celem spotkania była inicjacja dyskusji nt. możliwości prawnych i technicznych zastosowania technologii CCU na skalę przemysłową. Technologia ta polega na wychwytywaniu CO2, a następnie jego zamiany w inne produkty (np. paliwa czy nawozy), które mogą być wykorzystane w przemyśle.

Otwierając spotkanie, minister Korolec podkreślił, że rozwiązanie to może również stanowić ważny element negocjacji w ramach prac nad przyszłym kształtem Europejskiego Systemu Handlu Emisjami – EU ETS.

– CCU to wyzwanie dla przedsiębiorców i administracji rządowej. Ci pierwsi muszą zastanowić się, jakie rozwiązania można stworzyć i wprowadzić na rynek tak, aby były one opłacalne nie tylko pod względem środowiskowym, lecz także ekonomicznym. Administracja musi z kolei stworzyć ramy prawne dla technologii CCU. Dlatego potrzebny jest dialog i współpraca pomiędzy stronami, także na poziomie Unii Europejskiej, o co zabiegamy już od pewnego czasu – powiedział minister Marcin Korolec.

Podczas spotkania przedsiębiorcy zaprezentowali rozwiązania z obszaru CCU i CCS (technologia wychwytywania i składowania CO2).

Źródło: Ministerstwo Środowiska


Powiązane artykuły

W piątek koalicja omówi nowy rząd. Możliwe zmiany w energetyce

W piątek premier Donald Tusk ma się spotkać z liderami koalicyjnych ugrupowań i przedstawić im propozycje rekonstrukcji rządu. W kuluarach...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom odczuwa sankcje. Rekordowo niski poziom eksportu do Europy

Na skutek sankcji Gazprom odnotował rekordowo niski poziom eksportu do Europy. Obecnie jedynym gazociągiem łączącym Rosję z Europą jest TurkStream....

Orlen ma nową umowę z Naftogazem. Wzmocni bezpieczeństwo Ukrainy

Obie spółki podpisały umowę na dostarczenie do Ukrainy 140 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego. Paliwo pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i...

Udostępnij:

Facebook X X X