Korolec: Polska to weteran szczytów klimatycznych ONZ

19 listopada 2016, 07:15 Energia elektryczna

Polska będzie organizatorem 24. szczytu klimatycznego ONZ w 2018 roku.  Decyzję w tej sprawie w piątek (18.11) wieczorem ogłosiła Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu odbywająca się w Marrakeszu (Maroko). Jakie będzie to mieć znaczenie dla Polski? Redakcja BiznesAlert.pl spytała Marcina Korolca, byłego ministra środowiska i negocjatora polityki klimatycznej.

– Polska jest weteranem konferencji klimatycznych. Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych odbyła się w naszym kraju pierwsza taka konferencja. Polska organizowała już dwa szczyty klimatyczne Organizacji Narodów Zjednoczonych – w 2008 r. w Poznaniu i w 2013 r. w Warszawie. To dowód, jak ważna jest dla nas ochrona klimatu, ograniczanie emisji gazów cieplarnianych – ocenił Marcin Korolec.

– To, że po raz trzeci odbędzie się u nas szczyt, oznacza ogromną promocję Polski i miasta, w którym się odbędzie COP24. Czyli zapewne Warszawy. To także promocja gospodarcza – na szczyt klimatyczny przybędą przedstawiciele rządów i firm z ok. 200 państw. Wreszcie, decyzja podjęta w Marrakeszu to dowód uznania dla naszej polityki w zakresie ochrony klimatu – powiedział nasz rozmówca –   

Szczyt klimatyczny w 2018 r. będzie bardzo ważny dla globalnego porozumienia klimatycznego. Będą na nim przyjmowane konkretne decyzje dotyczące wdrożenia porozumienia paryskiego, które zacznie obowiązywać od 2020 r. – podkreślił Korolec – Konieczne będzie zmobilizowanie do wdrożenia porozumienia tych krajów, które jeszcze tego nie zrobiły. Bo działania na rzecz ochrony klimatu, żeby były skuteczne  muszą być realizowane przez wszystkie państwa. W dłuższej perspektywie świat musi przestawić się na mniej emisyjne, innowacyjne źródła energii.

W ocenie byłego ministra, Polska obecnie powinna bardziej zaangażować się politycznie w proces klimatyczny. Chodzi przede wszystkim o potrzebę postawienia konkretnego celu politycznego, tak jak to się stało w 2013 r. w toku przygotowań do szczytu COP19. Tym celem było wówczas przygotowanie i przyjęcie podstaw do porozumienia paryskiego. Ten cel został osiągnięty. Dzięki temu szczyt w Paryżu zakończył się sukcesem. Jest pytanie: co teraz ma być tym celem – zakończył Marcin Korolec.