AlertEnergetykaSurowce

Przez koronawirusa emisje CO2 na świecie spadły najmocniej od II wojny światowej

Globalne emisje dwutlenku węgla mogą w tym roku spaść nawet o 7 procent w związku z walką z pandemią koronawirusa – podaje czasopismo Nature Climate Change.

Spadek emisji CO2

Badanie przeprowadzone przez grupę naukowców z instytucji w Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii analizowało dzienną emisję CO2 w 69 krajach, 50 stanach USA, 30 chińskich prowincjach, sześciu sektorach gospodarki i trzech poziomach ograniczenia. Według badań, w 2019 roku świat emitował około 100 milionów ton dwutlenku węgla dziennie poprzez spalanie paliw kopalnych i produkcję cementu. Na początku kwietnia 2020 roku emisje spadły do ​​83 milionów ton dziennie, co stanowi spadek o 17 procent, a emisje w niektórych krajach spadły średnio nawet o 26 procent w szczytowym okresie ograniczeń.

Jeśli warunki przed pandemią powrócą do połowy czerwca, wówczas emisje w 2020 roku mogą spaść o 4 procent w porównaniu z 2019 rokiem, ale jeśli ograniczenia utrzymają się na całym świecie do końca roku, wówczas emisje mogą spaść o 7 procent. Byłby to największy pojedynczy roczny spadek emisji od końca II wojny światowej. W raporcie ONZ z zeszłego roku stwierdzono, że emisje muszą spaść o 2,7 procent rocznie, aby utrzymać wzrost globalnej temperatury poniżej 2 stopni Celsjusza, a 7,6 procent rocznie, aby utrzymać się poniżej 1,5 ° C.

Chiny odnotowały największy spadek emisji w kwietniu, przeganiając Stany Zjednoczone, Europę i Indie. W krajach o najostrzejszych ograniczeniach emisje z lotnictwa spadły o 75 procent na początku kwietnia, podczas gdy emisje z transportu lądowego spadły o 50 procent, a z wytwarzania energii o 15 procent. Emisje z przemysłu spadły o około 35 procent, a emisje z budynków mieszkalnych wzrosły o 5 procent.

Reuters/Michał Perzyński

Perzyński: Koronawirus obniża emisje CO2, ale to nie powód do radości


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X