EnergetykaGaz.Wszystko

Kossowski: Zużycie gazu będzie w naszym kraju wzrastać do 20 mld m3 rocznie

Podczas śniadania prasowego z udziałem przedstawicieli m.in. Hermes Energy Group SA, podsumowano proces liberalizacji rynku gazu w Polsce w 2014 r. oraz dwa lata działalności Giełdy Gazu przy Towarowej Giełdzie Energii.

– Mamy potencjał – droga ku rozwiązaniom rynkowym w handlu gazem jest dobra. Podążajmy nią, ale nie dokładnie tak, jak do tej pory. Stoimy na początku przełomu. Musimy jednak zadbać o to, by popełniane dotąd błędy się nie powtarzały i utrwalały – podkreślał podczas spotkania Marek Kossowski, Przewodniczący Zespołu ds. Rynku Gazu, Izba Gospodarcza Gazownictwa.

Jego zdaniem Giełda gazem wykonała dotąd ogromna pracę. Trzeba przy tym iść w kierunku dalszego otwierania się rynku. Racjonalnie do niego podchodzi GAZ-System. Jednocześnie wiele firm funkcjonujących na rynku energii elektrycznej wpadło w kłopoty.

– Izba Gospodarcza Gazownictwa i jej Zespołu ds. Rynku Gazu uważnie monitoruje wszystkich uczestników rynku: zarówno uczestników TGE, jak tych o mniejszych obrotach, funkcjonujących poza giełdą – stwierdził następnie Marek Kossowski. – Do spraw wymagających zmiany zaliczam opłaty za magazynowanie. Jest to parapodatek. Nie działa system białych certyfikatów – w praktyce one nie funkcjonują.

Zdaniem Kossowskiego rynek gazu w Polsce bardzo dobrze zintegruje się w ciągu około pięciu lat z rynkiem europejskim.

– Jest na to skazany w związku z udziałem Polski w Unii Europejskiej – mówił następnie Marek Kossowski. – A także dlatego, że Polska może obecnie zaspokajać własne potrzeby wobec zużycia gazu w 25 proc. Zużycie gazu w kolejnych latach będzie w naszym kraju wzrastać z obecnych 14 mld m3 do 20 mld m3 rocznie ze względu na potrzeby rosnącego sektora elektroenergetycznego. Ponadto Polska potrzebuje małych elektrociepłowni o mocy 5-15 MW. Do ich rozwoju potrzebne są jednak odpowiednie decyzje rządu i parlamentu – stwierdził na zakończenie Marek Kossowski.


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X