AlertŚrodowisko

Kowalczyk: Wpłynęło 90 tysięcy wniosków z programu Czyste Powietrze

Smog. Fot. Pixabay

Smog. Fot. Pixabay

W skali kraju wpłynęło dotychczas ok. 90 tys. wniosków z programu Czyste Powietrze; podpisano ok. 60 tys. umów – poinformował we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk. Minister odniósł się też do sprawy wycieku oleju z Elektrowni Ostrołęka.

Kowalczyk w radiowej Jedynce powiedział, że w ramach programu Czyste Powietrze wpłynęło dotychczas ok. 90 tys. wniosków o dofinansowanie wymiany pieców. Z tego zawarto już 60 tys. umów. Jak zaznaczył, można się spodziewać, że te 60 tys. jest wymieniane w tej chwili, albo już zostało wymienione.

Przyznał, że liczba dotychczas zawartych umów nie spowoduje likwidacji smogu. Dodał jednak, że jak na pierwszy rok funkcjonowania programu – jest to ilość istotna. Prognozował, że do końca roku powinno zostać złożonych 100 tys. wniosków.

“Trzeba pamiętać o tym, że jest pula wymiany pieców tych osób, które nie będą korzystać bezpośrednio z dotacji, skorzystają tylko i wyłącznie z ulgi podatkowej” – dodał minister.

Przypomniał, że wnioski o dofinansowanie wymiany pieców będą zbierane przez 10 lat, a realizacja programu Czyste Powietrze zaplanowana jest na 12 lat.

Kowalczyk pytany o wyciek oleju z Elektrowni Ostrołęka, do którego doszło 19 października powiedział, że kontrola w tej sprawie zakończy się 19 listopada.

Jak dodał, “w tej kontroli bardziej chodzi o to, aby mieć pewność na przyszłość o zabezpieczeniu i trybie postępowania w razie awarii”.

“Wiadomo z grubsza, co się stało” – powiedział minister – “nastąpiło rozszczelnienie układów turbiny przekładniowej, tam, gdzie ten olej był. Około trzech metrów sześciennych wydostało się na zewnątrz, cześć została przechwycona. Według informacji elektrowni w Ostrołęce, 600 litrów przedostało się na zewnątrz do rzeki” – powiedział minister.

Przypomniał, że po awarii były robione badania wody. Wykazały one, że woda w Narwi nie zawierała żadnych śladów oleju.

Polska Agencja Prasowa

PAS: Program Czyste Powietrze jest niewydolny. Wymaga zmian


Powiązane artykuły

Niemcy: Od 2005 roku emisje CO2 spadły o połowę

Federalny Urząd Ochrony Środowiska (UBA) w Dessau-Roßlau podaje, że od wprowadzenia systemu dokumentacji emisji CO2 w 2005 roku emisje w...
Rzeka Ren. Źródło: wikimedia

Rzeka Ren będzie coraz cieplejsza. A to wpłynie na gospodarkę

Szwajcarska Federalna Politechnika w Zurychu (ETH) wskazuje, że do końca XXI wieku temperatura wody Renu może wzrosnąć nawet o 4,2 stopnia...
Aktywiści podczas strajku klimatycznym w Niemczech. Źródło: wikimedia

Zielona młodzieżówka chce wywłaszczyć koncerny w Niemczech

Jakob Blasel, współprzewodniczący Zielonej Młodzieży, wzywa do nacjonalizacji trzech niemieckich koncernów – RWE, Leag i Thyssenkrupp – w celu ochrony...

Udostępnij:

Facebook X X X