Kowalik: Zgazowanie przedłuży życie energetyki węglowej

9 września 2016, 13:30 Energetyka

Podczas XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy odbył się panel pt. „Megatrendy, czyli krótka i długa perspektywa planowania w energetyce”. Jeden z jego uczestników prezes Enei Mirosław Kowalik odniósł się do zagadnienia zgazowania węgla.–  To technologia z XIX wieku, która jednak nie weszła do użytku w Polsce. Ten megaprojekt może budzić wątpliwości pod względem ekonomicznym. – To, co teraz wybudujemy, będzie nam służyć przez dziesiątki lat. Węgiel nie zniknie i będzie nam jeszcze długo służył do zapewniania energii – ocenił.

– Pierwsza droga wykorzystania zgazowania węgla to pewien substytut węglowodorów, druga to wytwarzanie energii elektrycznej, a trzecia to pozyskiwanie pewnych produktów chemicznych jak metanu czy boru – przypomniał Kowalik. – Wytwarzanie energii z gazu to większa efektywność (…) to także mniejsze zużycie wody, czyli bezwzględny argument z zakresu ochrony środowiska. Po trzecie, potrzeba mniej terenu do budowy takiej elektrowni wykorzystującej zgazowanie węgla. Po czwarte, jest większa sprawność, która w porównywalnych warunkach i mocach jest wyższa.

Źródło: Newseria.pl

– To technologia, która jeśli podejmiemy wysiłki teraz, może nam dać bezpieczeństwo energetyczne w przyszłości w oparciu o nasz własny surowiec w perspektywie następnych kilku i kilkunastu lat – odniósł się do tematu panelu prezes Enei. – Jeżeli porównamy tę technologię do bloków węglowych, to widać dużo korzyści, a rozwijanie reaktorów na zgazowanie węgla da szanse na korzystanie z naszego węgla przez kilkadziesiąt lat. To decyzja strategiczna o właściwym spojrzeniu na gospodarkę. Wydaje się, że ten megaprojekt warto zoptymalizować.

– Energia z syngazu może być napędem dla pewnej gałęzi polskiego przemysłu, która mogłaby się stać polską specjalnością – ocenił Kowalik. Jego zdaniem zgazowanie węgla pozwala stworzyć produkty chemiczne potrzebne do poligeneracji. Obecnie jest eksploatowanych ponad 300 reaktorów gazujących węgiel. W budowie jest kilkaset nowych. Prezes Enei podał, że spółka testuje technologię w kraju.

– Testujemy tę technologię w jednej z kopalni na istniejącej instalacji w Jakowli. Wyniki testów są dość obiecujące. Pracujemy nad tym, aby ten projekt mógł w realiach obecnego rynku i po wprowadzeniu rynku mocy mógł zafunkcjonować w Polsce – powiedział gość konferencji.

O projektach wielkiej skali w sektorze gazowym opowiadał wiceprezes PGNiG ds. marketingu Janusz Kowalski. Terminal LNG im. Lecha Kaczyńskiego został ukończony. Uczestnik panelu został zapytany o to, czy potrzebne są kolejne megaprojekty w sektorze gazowym.

Więcej: Husaria w Krynicy: Prezesi spółek o megaprojektach