Kozienice: Konstrukcja stalowa kotłowni zakończona

10 sierpnia 2015, 13:00 Energetyka

Polimex-Mostostal przed czasem zakończył montaż konstrukcji stalowej kotłowni budowanego bloku energetycznego w Elektrowni Kozienice. Na kotłowni została powieszona wiecha.

– Rozpoczęliśmy już obudowę tego budynku – wyjaśnia Jan Stadnik, Dyrektor Budowy z Polimex-Mostostal. – Kotłownię, podobnie jak sąsiedni budynek maszynowni, obudowujemy panelami w kolorze RAL 9006 – co odpowiada wizualnie ciemno srebrnej fasadzie. Panele z obu stron pokryte są gładką blachą o klasie antykorozyjności C4. Wypełnia je wełna mineralna o grubości 150 milimetrów. Obudowę kotłowni – około 24 tys. metrów kwadratowych – zakończymy do końca październiku tego roku.

Kotownia

Montaż konstrukcji stalowej kotłowni rozpoczął się 23 czerwca 2014 roku. Do jej budowy zużyto 11 tys. ton stali, większość konstrukcji pochodzi od polskich wytwórców. Polimex-Mostostal równolegle do montażu konstrukcji kotłowni zamontował kanały technologiczne, których ciężar przekracza 4 tys. ton.

Obok budynku kotłowni jest budynek maszynowni, który został już obłożony panelami. Wykorzystano 12 tys. metrów kwadratowych paneli.

– Obudowa maszynowni i kotłowni to ważny etap w przygotowaniu do próby ciśnieniowej instalacji technologicznej kotła. Odbędzie się ona w lutym przyszłego roku. W trakcie próby ciśnieniowej w budynkach musi być zapewniona odpowiednia temperatura. Obudowa związana z termicznym uszczelnieniem tych obiektów jest warunkiem koniecznym do jej przeprowadzenia – wyjaśnia Jan Stadnik.

8 sierpnia dotarł na budowę bloku 11 elektrowni w Kozienicach 206 tonowy transformator blokowy. Jest to pierwszy z siedmiu transformatorów blokowych i odczepowych, których dostawę i instalację Polimex-Mostostal zakończy do połowy września tego roku. Transport od producenta z Łodzi do Kozienic odbywa się specjalnym zestawem kolejowym. Do tego celu wykonano na terenu budowy torowisko, po którym przewożone są te elementy.

Źródło: Polimex-Mostostal