Bez kategorii

Kraje Trójmorza: Wspólna infrastruktura energetyczna zwiększy bezpieczeństwo regionu

fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP

Przedstawiciele 12 krajów Europy Środkowo-Wschodniej przyjęli w czwartek w Dubrowniku podczas forum państw Trójmorza wspólną deklarację dotyczącą współpracy w obszarach energetyki, transportu, cyfryzacji i gospodarki.

Deklarację przyjęli przedstawiciele Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.

Prezydent Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović powiedział, że “polityka zacieśniania więzi” jest elementem co najmniej wspierającym europejską politykę spójności. Dodał, że jej celem jest rozwój gospodarczy i zwiększenie konkurencyjności państw Trójmorza.

Poinformował, że w dyskusji pojawiały się dwa zasadnicze elementy: infrastruktura energetyczna, która umożliwia dywersyfikację dostaw, “wzajemne wspieranie się w razie sytuacji kryzysowych” oraz infrastruktura drogowa i kolejowa, konkretne projekty jak np. Via Baltica czy Via Carpathia.

Podkreślił, że istotą spotkania było pogłębianie integracji, zwiększanie spójności pomiędzy państwami, a zatem w efekcie podnoszenie poziomu życia społeczeństw i zbliżanie do poziomu najbogatszych krajów Europy Zachodniej. “Chcemy się rozwijać, zacieśniać więzi, budować tę wspólną przestrzeń współpracy i gospodarczej, i w zakresie bezpieczeństwa” – powiedział polski prezydent.

Z kolei Grabar-Kitarowic podkreślała, że inicjatywa Trójmorza nie jest ukierunkowana na oddalenie się od Unii Europejskiej, ale na zacieranie różnic między państwami rejonu Trójmorza i innymi krajami członkowskimi UE z dłuższą historią demokracji i wolnego rynku. Wyraziła nadzieję, że przez konkretne projekty i dzięki wspólnej wizji “Europy prawdziwie wolnych krajów, a nie peryferii” inicjatywa przyczyni się do wzmocnienia także Unii.

Prezydent RP i prezydent Chorwacji odbyli także rozmowy dwustronne.

W forum biorą udział przedstawiciele 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej. Oprócz prezydenta RP i prezydent Chorwacji są prezydenci: Węgier Janos Ader, Litwy Dalia Grybauskaite, Słowenii Borut Pahor i Bułgarii Rosen Plewnelijew. Swoich przedstawicieli w randze ministrów lub wiceministrów na forum mają także prezydenci Czech, Rumunii, Słowacji, Austrii, Estonii i Łotwy.

Źródło: Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Belgia zostaje przy atomie

Belgijski parlament przegłosował 15 maja ustawę, która ma uchylić ustawę z 2003 roku, która  określała dokładny plan stopniowego wycofywania się...
Źródło: Freepik

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed fałszywymi reklamami z udziałem influencerów

Ministerstwo Cyfryzacji apeluje o szczególną ostrożność wobec reklam internetowych, w których wykorzystuje się wizerunek znanych osób – w tym polityków...
Komisja Europejska. Fot. Jędrzej Stachura

KE: Unijne standardy nie podlegają negocjacjom z USA

Unijne standardy, szczególnie te dotyczące żywności i zdrowia, są święte i nie będą przedmiotem rozmów ani z USA, ani z...

Udostępnij:

Facebook X X X