Rząd zataił zobowiązania podpisane w ramach KPO

29 czerwca 2022, 14:15 Alert

Onet dotarł do analiz potwierdzających, że rząd zataił zobowiązania w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Resorty nie wiedziały o wielu „krokach milowych” m.in. podatku od pojazdów spalinowych i opłacie za rejestrację samochodów wysokoemisyjnych, zmianach regulaminu Sejmu czy podniesieniu wieku emerytalnego. 

Fot. Piotr Stępiński, BiznesAlert.pl
Fot. Piotr Stępiński, BiznesAlert.pl

„Kroki milowe” w ramach KPO

Komisja Europejska opublikowała dokument, który opisuje wszystkie kroki milowe, do których zobowiązał się rząd w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Jeszcze w maju KE przyznała Polsce dotację na odbudowę po pandemii, ale pieniądze maja zostać wypłacone po spełnieniu określonych warunków. Z ustaleń Onetu wynika, że ministrowie Solidarnej Polski oraz Prawa i Sprawiedliwości nie byli świadomi tego jakich reform wymaga Unia od Polski. Onet dotarł do analiz, które potwierdzają, że w przedstawionym w kwietniu 2021 roku spisie tak zwanych kroków milowych, nie pojawiła się większość, która znajduje się w aneksie KE ze zobowiązaniami polskiego rządu. Jest ot między innymi podniesienie wieku emerytalnego, podatek od samochodów spalinowych czy zmiana regulaminu sejmu.

Podatek od samochodów spalinowych budzi duże kontrowersje w kuluarach. Krokiem milowym ma tu być wprowadzenie opłata za rejestracje wysokoemisyjnego samochodu i podatku od posiadania. W jednej z analiz resortu podano: pierwotna uchwała Rady Ministrów nie przewidywała takiego rozwiązania. Mowa była jedynie o wprowadzeniu preferencji dot. amortyzacji pojazdów niskoemisyjnych.

Onet/Maria Andrzejewska

Czechy podpisały kontrakt z Amerykanami i Francuzami na dostawy paliwa jądrowego spoza Rosji