Krajowy Plan Odbudowy trafi do konsultacji do końca lutego, a do Komisji do końca kwietnia

11 lutego 2021, 06:30 Alert

Polska przedstawi Krajowy Plan Odbudowy do końca kwietnia. Przedstawi jego szczegółowe założenia do konsultacji pod koniec lutego. Potem ma trafić do Komisji Europejskiej do końca kwietnia.

Komisja Europejska. Źródło: Europa.eu
Komisja Europejska. Źródło: Europa.eu

– Krajowy Plan Odbudowy (KPO) zgodnie z regulacjami unijnymi będzie zawierać inwestycje i reformy, których celem jest odbudowa i zwiększenie odporności gospodarek po pandemii koronawirusa. Plan Odbudowy pozwoli sięgnąć po środki z Funduszu Odbudowy, w ramach którego będziemy mieli do dyspozycji około 57 mld euro, w tym około 23 mld euro środków bezzwrotnych oraz 34 mld euro w formie pożyczek. KE ukierunkowała część środków: 37 proc. będzie musiało trafić na środowisko, 20 proc. na cyfryzację – przypomina ministerstwo funduszy i polityki regionalnej w komentarzu przekazanym BiznesAlert.pl.

– Prace nad planem odbudowy są zaawansowane. Jesteśmy w stałym kontakcie z Komisją Europejską i mamy już przedyskutowaną dużą część naszych propozycji. Wykonaliśmy już najważniejsze i najbardziej pracochłonne zadania. Zebraliśmy i przeanalizowaliśmy propozycję projektów od resortów i regionów. Pozwoliło nam to zyskać szeroki ogląd na potrzeby inwestycyjne w całym kraju. Zebraliśmy też propozycje reform gospodarczych, które dla nas i Komisji Europejskiej są kluczowe.  Jednak jest jeszcze za wcześnie, by mówić o konkretnych inwestycjach. Pod koniec lutego rozpoczną się konsultacje KPO. Wtedy przedstawimy więcej szczegółów – zapewnia resort.

– Dokument przekażmy Komisji Europejskiej zgodnie z wyznaczonym czasem, czyli do końca kwietnia, być może nawet wcześniej – czytamy w komentarzu.

Krajowy Plan Odbudowy ma dofinansować projekty gospodarcze pozwalające przyspieszyć jej rozwój spowolniony kryzysem wywołanym przez koronawirusa. Istotna część jego środków ma zostać skierowana na cele klimatyczne, w tym transformację energetyczną. BiznesAlert.pl informował, że mogą one posłużyć także realizacji polskiej strategii energetycznej PEP2040 i w ten sposób obniżyć obciążenie budżetu kosztami jej realizacji.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Podatek od strategii energetycznej i zielony Plan Marshalla