Prezydent i premier mają skonsultować 16 grudnia ustawę o sądownictwie, która ma odblokować środki Krajowego Planu Odbudowy potrzebne między innymi energetyce.
– Pierwsze czytanie tego projektu złożonego w Sejmie jest przewidziane na pierwsze, styczniowe posiedzenie Sejmu – poinformował rzecznik rządu Michał Wójcik. Prezydent miał zastrzeżenia do zmian w ustawie o sądownictwie, które mogłyby wpływać na jego nominacje sędziowskie. Sędziowie nominowani przez prezydenta, którzy nie przeszliby tak zwanego testu niezależności, byliby pozbawiani stanowiska. Rząd przekonuje, że zmiany nie wpłyną na prerogatywy prezydenta.
Krajowy Plan Odbudowy opisuje inwestycje, które mają być finansowane dotacjami i grantami z unijnego Funduszu Odbudowy. KPO w Polsce uwzględnia około 25 mld zł na transformację energetyczną, w tym budowę portu instalacyjnego morskich farm wiatrowych. 70 procent środków KPO należy zakontraktować do końca 2022 roku, aby nie przepadły.
Warunek uruchomienia środków to usunięcie zastrzeżeń Komisji Europejskiej do legislacji w polskim sądownictwie, które zostały wprowadzone przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Premier zabiega o jak najszybsze odblokowanie środków, a minister grozi opuszczeniem koalicji rządowej w razie usunięcia jego reformy.
Wojciech Jakóbik
Ponad 25 mld złotych na transformację energetyczną w Krajowym Planie Odbudowy