Kreml oskubie energetykę, by ratować budżet i będzie mu ciężej o uniezależnienie od Zachodu

3 lipca 2023, 06:00 Alert

Elektroenergetyka w Rosji ma zapłacić windfall tax, aby budżet rosyjski doświadczony przez sankcje i utratę rynków zbytu węglowodorów zyskał do 25 mld rubli. Będzie przez to pozbawiony środków na inwestycje, jak te uniezależniające go od Zachodu po sankcjach.

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin. Fot.: Kremlin

Źródła Kommiersanta w rządzie rosyjskim przekonują, że rozważa on wpływ podatku od nadmiarowych przychodów (windfall tax – przyp. red.) na możliwości inwestycyjne podmiotów nim objętych, jak Rosenergoatom, Inter RAO czy Rosseti. Chodzi głównie o modernizację starych elektrociepłowni oraz elektryfikację we wschodniej części kraju.

Kommiersant obliczył, że może to być źródło około 25 mld rubli. Duma Państwowa przyjęła 28 czerwca w pierwszym czytaniu podatek od nadmiarowych przychodów w firmach, które zanotowały w latach 2021-22 przychód przed opodatkowaniem powyżej biliona rubli. Płatność ma wynosić 10 procent nadwyżki przychodu z tych lat, która mogła wynikać z kryzysu energetycznego i rekordowych cen surowców oraz energii.

Rosenergoatom zajmujący się obsługą elektrowni jądrowych Rosatomu ma dać 9-10 mld rubli, Inter RAO – około cztery mld rubli, Gazprom Energoholding ma dać 1,3-1,7 mld rubli nadmiarowych przychodów. Te środki nie posłużą im zatem do finansowania inwestycji, jak było w przypadku firm wydobywających gaz oraz ropę, które zostały objęte nowym mechanizmem naliczania marży zapewniającym większe wpływy budżetowe. Ograniczenie środków w elektroenergetyce wpłynie na jej możliwość uniezależniania się od Zachodu po sankcjach. Przykładowo, Gazprom Energoholding miał opracować własne turbiny gazowe po tym, jak został odcięty od zachodnich.

Przychody budżetowe Rosji spadły w pierwszym kwartale 2023 roku o 21 procent w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku. W tym samym porównaniu przychody ze sprzedaży gazu i ropy zmalały o 49 procent. To skutek sankcji zachodnich ograniczających przychody Rosjan, jak cena maksymalna dostaw ropy, a także utraty rynków zbytu na Zachodzie po odwrocie od surowców rosyjskich w wyniku inwazji Rosji na Ukrainie.

Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Wydatki na inwazję zmusiły Kreml do wprowadzenia windfall tax