Kreml: Turbina Nord Stream zostanie zainstalowana. Gaz popłynie w odpowiednich ilościach

25 lipca 2022, 14:15 Alert

– Naprawiona turbina zostanie zainstalowana w gazociągu Nord Stream 1, a gaz ziemny będzie następnie dostarczany w „odpowiednich ilościach” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Rura dla Nord Stream 2. Fot.: Pixabay
Fot.: Pixabay

Po kilku tygodniach sagi o turbinie naprawianej w Kanadzie i dziesięciodniowym wyłączeniu Nord Stream 1 z powodu corocznej konserwacji, Dmitrij Pieskow powiedział, że zostanie ona naprawiona po dopełnieniu formalności a gaz będzie przesyłany zgodnie z możliwą przepustowością. – Turbina zostanie zainstalowana po dopełnieniu wszystkich formalności. Gaz będzie pompowany w odpowiednich ilościach, które są technologicznie możliwe – zaznaczył.

W zeszłym tygodniu Gazprom wznowił dostawy gazociągiem Nord Stream 1 po dziesięciodniowej przerwie konserwacyjnej, ale tylko na poziomie 40 procent przepustowości. Rosja podkreślała, że była zmuszona do obniżenia ilości gazu w czerwcu, ponieważ sankcje zachodnie opóźniały powrót turbiny z Kanady.

Dodał, że Moskwie nie zależy na całkowitym wstrzymaniu dostaw rosyjskiego gazu do Europy. Stwierdził, że Europejczycy ponoszą konsekwencje sankcji, które sami nałożyli na Rosję.

Reuters/Jędrzej Stachura

Turbina Nord Stream 1 to wyjątek. Sankcje blokują 37 mld rubli inwestycji Rosji