Kroplewski: Hub gazowy pozwoli Polsce dyktować warunki na rynku
Innowacje w działaniu, hub gazowy oraz nowe metody pozyskiwania gazu to klucz do rozwoju polskiego potentata gazowego jakim jest PGNiG. Ta teza pojawiła się w wystąpieniu wiceprezesa PGNiG, Łukasza Kroplewskiego podczas wystąpienia na panelu Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Spółka widzi także duży potencjał w pracach na rzecz odzyskiwania metanu z pokładów węgla oraz budowy elementów infrastruktury tworzącej przyszłych hub gazowy nad Bałtykiem.
– W zakresie innowacji i rozwoju PGNiG ma olbrzymi potencjał i niesamowite doświadczenie. Jesteśmy spółką, która z jednej strony angażuje się w najważniejsze z punktu widzenia gospodarki przedsięwzięcia i na końcu nastawiona jest niewątpliwie na zysk. Z drugiej strony jako firma z udziałem Skarbu Państwa jesteśmy zorientowani w głównej mierze na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w naszym kraju – powiedział wiceprezes spółki.
– Zdajemy sobie sprawę z tej odpowiedzialności. Niemniej jednak dzisiaj jesteśmy w takim miejscu, że jeżeli chodzi o innowacyjność w tym także o procesy digitalizacji to bierzemy w nich udział od dłuższego czasu. Musimy być innowacyjni, ponieważ zdajemy sobie sprawę z tego, że konkurencja nie śpi. Próbujemy iść w takim kierunku, aby model naszego funkcjonowania zapewniał bezpieczeństwo, a nasze działania współgrały z procesami ustawodawstwa, strategii rządu. Niemniej jednak wchodzimy w nowe przedsięwzięcia dotyczące OZE, a także innych alternatywnych źródeł pozyskiwania energii w tym także CBM, a więc przedeskploatacyjne wydobycie metanu z pokładu węgla. Dodatkowo widzimy olbrzymi potencjał w sektorach CNG, LNG oraz efektywności energetycznej. W wielu miejscach jesteśmy na początku drogi., są jednak obszary nasze działalności, w których w najbliższym czasie wejdziemy na etap komercjalizacji naszych przedsięwzięć – stwierdził wiceprezes PGNiG.
W odniesieniu do sektora energetycznego Kroplewski stwierdził, że rolą państwa jest monitowanie rozwoju sytuacji na rynku. – Dla przykładu w Stanach Zjednoczonych prywatne spółki zajmują się sektorami energetycznymi. Natomiast nie ma mowy, aby w momencie kiedy państwo wymaga pewnych działań, żąda odpowiednich kroków, żeby ktoś odwrócił się plecami. Nie ma takiej firmy – zaznaczył Kroplewski.
Kroplewski odniósł się także do kwestii stworzenia w Polsce hubu gazowego. – Moim marzeniem jest powstanie w Polsce hubu gazowego dla Europy Centralnej i Wschodniej. W takiej sytuacji to Polska dyktowałaby warunki gry na rynku energii. Mam nadzieję, że dojdzie do takiego momentu tym bardziej, że planujemy realizację Korytarza Norweskiego, Baltic Pipe. Drugi elementem jest już gotowy gazoport, który za chwilę będzie odbierał LNG. Nasza strategia nie odbiega od strategii państwa, od strategii rządu, który stawia na innowacyjność, na dynamizm w działaniu oraz pełne zaangażowanie – powiedział wiceprezes PGNiG.